Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Sławomir Gadomski o Agencji Rozwoju Szpitali ►

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 08.07.2021
 
 
Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia ponownie rozmawiali o przygotowywanej przez resort reformie szpitali. Posłowie chcieli się dowiedzieć, na jakim etapie są prace – wyjaśnił im to wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, przedstawiając szczegóły dotyczące ARS.
Posiedzenie zwołano na wniosek grupy posłów opozycji – prosili oni o wyjaśnienia dotyczące reformy w związku z tym, że zespół powołany przez resort w tej chwili pracuje już nie nad kierunkową koncepcją, ale nad założeniami zmian w przepisach. Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z planów przejęcia własności szpitali samorządowych, koncentrując się na przygotowaniu planu, z którego wynika, że – dzięki powołanym nowym instytucjom – będzie mógł lepiej kontrolować, jak szpitale działają, i gdy będą robić to nieodpowiednio, wprowadzić do placówek kontrolę – przedstawicieli Agencji Rozwoju Szpitali, którzy będą jednocześnie szpitale oceniać i odpowiadać za ich restrukturyzację, gdy placówki będą jej wymagać.

O planach resortu mówił wiceminister Gadomski
– Zarzucano nam, że przedstawiamy trzy warianty tylko po to, żeby przejąć szpitale i realizować wariant pierwszy. Wybraliśmy jednak wariant trzeci, w którym decydujemy się na ocenę szpitali, ewaluację ich funkcjonowania – na wariant, który nie jest żadną centralizacją. Żeby coś scentralizować, trzeba to właśnie skupić w jednych rękach – to były warianty pierwszy i częściowo drugi – wyjaśnił. Mówił też o uruchomieniu Agencji Rozwoju Szpitali, która obejmie nadzór nie nad szpitalami, ale tylko nad procesami restrukturyzacyjnymi w tych szpitalach.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że zadaniem Agencji Rozwoju Szpitali ma być restrukturyzacja placówek w najgorszej sytuacji finansowej. – Szpitale zostaną podzielone na kategorie od najlepszych (A) do najsłabszych (D) – mówił Gadomski, wyjaśniając, że „w grupie podmiotów podpadających pod kategorię D będzie kilkadziesiąt podmiotów”.Przeczytaj także: „Kto w zespole naprawczym szpitali?”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.