Fot. Michał Łepecki/Agencja Gazeta

Smog w Krakowie: 120 pacjentów w dwa tygodnie i 700 tysięcy złotych wydanych na ich leczenie

Udostępnij:
Nad Krakowem unosi się najgęstszy od 2012 roku smog. Przez niemal dwa tygodnie - na przełomie października i listopada - stężenia szkodliwych pyłów kilkakrotnie przekraczały dopuszczalne normy. A to spowodowało, że 120 osób potrzebowały pomocy lekarskiej.
Jak informuje portal krakowska "Gazeta Wyborcza", na początku listopada dobowe stężenie rakotwórczych pyłów przekroczyło 200 mikrogramów na metr sześcienny i zbliżało się do poziomu alarmowego 300 mikrogramów. Norma to 50 mikrogramów.

Organizacja "HEAL" policzyła, że dwa tygodnie epizodu smogowego - okresu między 24 października a 6 listopada - kosztowały krakowską służbę zdrowia około 700 tysięcy złotych. Eksperci "HEAL" przyjęli, że koszt jednej hospitalizacji: badań, pobytu w szpitalu itp. wynosi 6 tysięcy złotych. Oznacza to, że w ciągu roku Kraków na samo leczenie chorób wywołanych smogiem wydaje nawet 7 mln zł.

Jak donosi "Wyborcza", odnosząc się do światowych statystyk i wyliczeń ekspertów, zdaniem "HEAL" dwa tygodnie smogu z przełomu października i listopada przyspieszą śmierć około 30 osób. W skali roku liczba ta rośnie do 300 - rocznie notujemy ponad 150 dni z przekroczonymi normami. Najwięcej kłopotów ze zdrowiem mają najstarsi - powyżej 60. roku życia - i cierpiący na choroby płuc i krążenia
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.