Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Szpitale mają obowiązek stworzenia warunków dla porodów rodzinnych podczas epidemii

Źródło: NFZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 13.07.2020
 
 
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie, z którego wynika, że osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie również w czasie epidemii SARS-CoV-2. Jednocześnie zadeklarował przekazanie szpitalom dodatkowych pieniędzy na wprowadzenie podwyższonego reżimu sanitarnego. „Menedżer Zdrowia” udostępnia dokument.
Zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadziło mechanizm, który umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych pieniędzy na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

– Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, między innymi na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł – oszacował NFZ. Zwrócił też uwagę na to, że nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie przez placówkę wykonania testu diagnostycznego wykrywającego wirusa SARS-CoV-2 przez osoby towarzyszące na pięć dni przed porodem. – Poród jest, co do zasady jest zdarzeniem nieplanowanym – zaznaczył.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Zarządzenie nr 1042020DSOZ z 8 lipca 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.

Przeczytaj także: „Zarządzenie o dodatkach za e-skierowania”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe