123RF

Tabletka „dzień po” dla nastolatki – do zażycia przy farmaceucie

Udostępnij:

Eksperci ze Związku Zawodowego Pracowników Farmacji proponują procedurę wydawania tabletki „dzień po” osobie niepełnoletniej – w dokumencie wysłanym do minister zdrowia sugerują wymóg zażycia pigułki przy farmaceucie, załączając szczegółowe wytyczne.

Weto prezydenta, odwet minister – przebieg zdarzeń
Prezydent Andrzej Duda wetuje nowelizację Prawa farmaceutycznego, zakładającą możliwość zakupu tabletki „dzień po” bez recepty przez kobietę od piętnastego roku życia.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna proponuje jednak co innego – rozporządzenie i pigułki „dzień po” od 1 maja w aptekach.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Umożliwi on dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułek dzień po, mających w swoim składzie octan uliprystalu – po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Ma to umożliwić szybką interwencję minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży.

Pilotażem będą objęci pacjenci z ukończonym piętnastym rokiem życia w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu.

Eksperci proponują – wysyłają dokumenty do resortu i „Menedżera Zdrowia”
Projekt rozporządzenia jest konsultowany. Korzystają z tego przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Farmacji w składzie:
– dr n. farm. Piotr Merks z Zakładu Farmakologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji,
– dr n. med. Anna Mierzejewska z Zakładu Fizjologii Człowieka i Patofizjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
– dr n. med. Joanna Surowiecka ze Śląskiej Izby Aptekarskiej,
– dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej,
– dr n. pr. Iga Jaroszewska, adwokat z Kancelarii Adwokata i Radcy Prawnego Tomasik Jaworski,
– mgr farm. Magdalena Niedbała, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej,
– dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Różańska-Walędziak, kierownik Zakładu Fizjologii Człowieka i Patofizjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Eksperci proponują szczegółową procedurę wydawania tabletek „dzień po”.

– Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejszą wartością, dlatego przygotowaliśmy procedurę i wytyczne, aby realizowana już wkrótce usługa wydawania antykoncepcji awaryjnej przebiegała w sposób profesjonalny, z poszanowaniem prywatności pacjentki, a także ze zrozumieniem odpowiedzialności, jaka będzie spoczywać na farmaceutach. Zakres propozycji obejmuje wszystkie możliwe scenariusze, z jakimi będzie musiała się osoba wydająca tabletki „po”, aby proces wydawania przebiegł w optymalny sposób, zgodnie z zasadami kodeksu etyki aptekarza i definicją opieki farmaceutycznej – piszą farmaceuci do minister zdrowia.

Co sugerują?

Między innymi, aby wypełnić formularz świadomej zgody na otrzymanie antykoncepcji awaryjnej, przyjąć preparat w obecności farmaceuty, a jeśli nie ma na to zgody, nie wydawać leku.

Rekomendują też towarzystwo opiekuna prawnego nieletniej.

– Prosimy o rozważenie wykorzystania zaproponowanej przez nas procedury – piszą eksperci.

Szczegóły?

Udostępniamy pismo i załączniki.Przeczytaj także: „Więcej antykoncepcji to mniej aborcji”, „Prezydencka obłuda i tabletki «dzień po» w aptekach” i „Tabletka «dzień po» – projekt rozporządzenia”
.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.