123RF

Test krwi wskaże ryzyko zawału

Udostępnij:
Naukowcy znaleźli 90 cząsteczek, które pozwalają określić ryzyko zawału. Ma do tego wystarczyć nawet standardowe badanie krwi. Zostało już opracowane dostępne dla wszystkich internetowe narzędzie.
W porę zidentyfikowane ryzyko
Jak przypomnieli naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali, zawały to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. Niestety, u wielu osób realne zagrożenie nie jest w porę identyfikowane, a z tego powodu nie są wprowadzane środki zapobiegawcze. Według szwedzkiego zespołu znaczna część problemu wynika z tego, że dotąd koncentrowano się na stabilnych, działających przez wiele lat czynnikach ryzyka.

– Wiemy jednak, że czas krótko przed zawałem jest bardzo dynamiczny. Na przykład ryzyko ataku serca podwaja się w pierwszym miesiącu po rozwodzie, a ryzyko śmiertelnego zawału jest pięć razy wyższe w ciągu tygodnia po diagnozie nowotworu – stwierdził prof. Johan Sundström, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature”.

Naukowcy wywnioskowali, że we krwi powinno dać się wykryć wiele biologicznych czynników, które działają w czasie 6 miesięcy przed zawałem. Porównali zatem próbki krwi pobrane od 420 zdrowych wcześniej osób, które doznały pierwszego ataku serca w czasie sześciomiesięcznej obserwacji, z próbkami pobranymi od ponad 1,5 tys. ludzi, którzy pozostali zdrowi.

– Zidentyfikowaliśmy ok. 90 cząsteczek, które powiązaliśmy z ryzykiem pierwszego zawału. Badania, które wykonuje się standardowo w przychodni, wystarczą do określenia ryzyka. Mamy nadzieję, że zwiększy to motywację ludzi do przyjmowania zapobiegających zawałom leków czy np. zaprzestania palenia – podkreślił prof. Sundström.

Specjalista i jego zespół chcą teraz bliżej przyjrzeć się działaniu wszystkich 90 wykrytych cząsteczek i sprawdzić, czy można wykorzystać je terapeutycznie. Badacze opracowali też kalkulator online, które pomaga oszacować zagrożenie.

– Mamy też nadzieję na przeprowadzenie na naszej uczelni kolejnego badania, które pokaże, czy nasze internetowe narzędzie odpowiednio zwiększa motywację, jaką zakładamy – powiedział naukowiec.

Przeczytaj także: „Badanie krwi może wykryć SM na wiele lat przed wystąpieniem objawów” i „Dzięki badaniu CT można ocenić ryzyko zawału lub udaru”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.