Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Tomasz Ozorowski o dziesięciodniowej kwarantannie

Źródło: Tomasz Ozorowski
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 31.08.2020
 
 
– Nie ma przesłanek, aby skracać kwarantannę – przyznaje dr n. med. Tomasz Ozorowski, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej, analizując projekt rozporządzenia dotyczący czasu trwania izolacji i kwarantanny po zakażeniu lub kontakcie z SARS-CoV-2.
– W aktualnych wytycznych WHO, CDC i ECDC zalecane jest utrzymanie kwarantanny przez 14 dni od dnia kontaktu z zakażonym. Nie ma przesłanek, aby ją skracać. Okres inkubacji dla zakażenia COVID-19 trwa średnio 5 dni. Biorąc pod uwagę czas wydalania żywego wirusa do 9 dni, skrócenie kwarantanny do 10 dni jest nieuzasadnione i niebezpieczne – mówi dr Ozorowski w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

– Za istotne należy uznać ustalenie czytelnych kryteriów udzielania kwarantanny. Ich brak jest powodem wielu nieprozumień w relacjach między pracownikami służby zdrowia a inspekcją sanitarną – dodaje ekspert.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt rozporządzenie rady ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Przeczytaj także: „Zmiana zasad kwarantanny to pierwsza decyzja nowego ministra zdrowia” i „Samotność dyrektora”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.