Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tombarkiewicz zapowiada Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich

Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 01.03.2018
 
 
- W 2018 roku zostanie przyjęty oczekiwany od dawna Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich - zapowiedział w wiceminister Marek Tombarkiewicz na konferencji z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich.
- W tym roku Światowy Dzień Chorób Rzadkich odbywa się w Polsce po raz ósmy i przebiega pod hasłem "Pokaż swoją rzadkość, pokaż swoje zaangażowanie" - poinformowała Polska Agencja Prasowa i zacytowała wiceministra Marcina Czecha: - Decyzją Komisji Europejskiej choroby rzadkie zyskały w Unii Europejskiej szczególny status. Jednym z przyjętych zaleceń jest utworzenie w krajach członkowskich Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich, który powinien poprawić ich wykrywanie i leczenie.

- W Polsce prace nad Planem rozpoczęto w 2011 roku, a pierwszy jego projekt trafił do Ministerstwa Zdrowia w lutym 2013 roku - przypomniał Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz Terapii Chorób Rzadkich. W tej postaci nie został on jednak zaakceptowany. Powstała nowa wersja, którą w grudniu 2017 r. Ministerstwo Zdrowia w postaci roboczego projektu skierowało do konsultacji społecznych.

Marek Tombarkiewicz potwierdził, że Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich powinien zostać zatwierdzony do końca 2018 r. - Światowy Dzień Chorób Rzadkich to również dla nas ważne wydarzenie - podkreślił Tombarkiewicz, a Czech zwrócił uwagę, że choroby rzadkie wymagają kompleksowego podejścia, nie można się ograniczać jedynie do zapewnienia odpowiedniej farmakoterapii. Dodał także, że ceny leków są nieefektywne kosztowo, ale taka jest specyfika chorób rzadkich.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.