iStock

Twitterowi liderzy opinii – część czwarta

Udostępnij:
Po raz kolejny podpowiadamy, kogo warto obserwować na Twitterze. Prezentujemy listę zdrowotnych ekspertów – są na niej użytkowniczka, której wpis wyświetlono prawie dwa miliony razy, konsultant krajowa na bieżąco informująca o opiece koordynowanej oraz... meloman z Narodowego Funduszu Zdrowia.
@PankiewiczJulia
Julia Pankiewicz to rezydentka psychiatrii, koordynatorka do spraw praw kobiet i walki z dyskryminacją w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy na Mazowszu. Obserwuje ją 10 654 internautów – to najlepszy wynik w tym zestawieniu. Szybko zdobywa internetową popularność. Dlaczego? Jest na Twitterze prawie każdego dnia – komentuje, podaje dalej i nie unika kontrowersyjnych tematów.

Przykład? 30 kwietnia zwróciła uwagę na... promocję piwa w jednej z popularnych sieci sklepów spożywczych. Jej wpis wyświetlono 1,9 mln razy, 774 internautów podało dalej, 415 zacytowało, a 6638 polubiło. Pod koniec kwietnia i na początku maja na Twitterze dzięki niej wiele mówiono o alkoholu i alkoholizmie wśród Polaków.Bywa, że Julia Pankiewicz podaje dalej treści umieszczane na naszym profilu.Ciekawostka – często poleca też piosenki. Ostatnio były to klasyki rocka i popu – „Can’t Stop Rocking” grupy ZZ Top i „The Look” zespołu Roxette.

Julia Pankiewicz konto założyła we wrześniu 2019 r. – do tej pory tweetowała ponad 15 tysięcy razy.

@aga_mastalerz
Na Twitterze jest również dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, lekarz rodzinny, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, na co dzień związana z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Ekspertka informuje o sprawach zawodowych, głównie o opiece koordynowanej – tak było między innymi 22 kwietnia.Dr hab. Mastalerz-Migas często bierze udział w wydarzeniach branżowych – także o tym powiadamia swoich obserwujących.Ekspertkę obserwuje 3892 internautów.

@S_Goncerz
Sebastian Goncerz to przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL i lekarz stażysta. Na Twitterze jest dopiero od kwietnia 2022 roku, ale już ma sporo obserwujących – 1018.

Goncerz często udostępnia tweety innych lekarzy i teksty z prasy branżowej, a także wpisy publikowane przez Porozumienie Rezydentów. Żywo dyskutuje o systemie ochrony zdrowia. Ostatnio komentuje między innymi sprawy związane z ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta – aktywnie sprzeciwiając się procedowaniu rządowych przepisów. Jego „przypięty” wpis do profilu dotyczy tego, że 14 kwietnia w Sejmie zagłosowano za senacką uchwałą odrzucającą ustawę.Na Twitterze spiera się, czasem wprost krytykując decydentów.Goncerz obserwuje jedynie 359 profili – między innymi „Menedżera Zdrowia”.

Od kwietnia 2022 r. tweetował 3432 razy.

@monikapintal
Na Twitterze jest także prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak, która na bieżąco informuje o działalności Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Udostępnia treści związane z diagnostyką laboratoryjną – wywiad ze sobą i innymi przedstawicielami KIDL oraz komunikaty prasowe publikowane przez jej izbę.

Warto śledzić ekspertkę, jeśli chce się wiedzieć, co dzieje się w jej dziedzinie.

Nie wypowiada się na tematy niezwiązane ze zdrowiem i życiem prywatnym.

Obserwuje ją 134 internautów.

@DzielakD
Dariusza Dziełaka, dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Narodowym Funduszu Zdrowia, śledzi 1470 internautów.

W opisie profilu podkreśla, że „na Twitterze jest raczej prywatnie”. Jest miłośnikiem muzyki i tego nie ukrywa. Tweetuje często, ostatnio przypomniał o tym, że 90 lat temu urodził się James Brown, amerykański piosenkarz, król funku, ikona soulu i rhythm & bluesa.Wcześniej pisał o tym, że 40 lat temu ukazała się płyta „Maquillage” Martyny Jakubowicz – polskiej wokalistki, gitarzystki i kompozytorki tworzącej muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.Dyrektor Dziełak tweetuje też o fotografii, turystyce i motoryzacji. Rzadko dyskutuje o sprawach branżowych, czasami udostępnia wpisy zamieszczone na oficjalnym profilu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do społeczności Twittera dołączył w lutym 2016 r. – od tego czasu opublikował 15 tysięcy wpisów.

@Filip_Pawliczak
Filip Pawliczak, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi i lekarz specjalista chorób wewnętrznych – zwykle podaje dalej treści udostępniane przez Naczelną Izbę Lekarską i innych ekspertów.

Komentuje nieczęsto. Wyjątkiem był wpis o ustawie o jakości z 14 kwietnia.Jeśli będziesz obserwować Filipa Pawliczaka, to z pewnością nie przeoczysz tego, czym zajmuje się samorząd lekarski.

Obserwuje go 171 internautów.

Kogo jeszcze warto śledzić?

@kjfilipiak
Prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog i farmakolog kliniczny, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – poza wymienionymi rolami – na Twitterze też podpisuje się jako „obserwator życia społeczno-politycznego”. Pisze głównie o sprawach branżowych, nie unikając przy tym komentowania działań decydentów. Zawsze ma coś do powiedzenia.

Często udostępnia przeprowadzone z nim wywiady i teksty o systemie ochrony zdrowia – między innymi z „Menedżera Zdrowia”.

Linkował do naszego tekstu o liczbie lekarzy.Udostępnił też newsa o skazaniu Jerzego Zięby.Na Twitterze jest od lutego 2022 roku – obserwuje go 1935 osób.

@neumannpodczask
Dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska to ekspertka Zespołu do spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia – jest na Twitterze od czerwca 2022 r.

Informuje o nowościach dotyczących opieki farmaceutycznej i pilotażu przeglądu lekowego, wstawia zdjęcia.Udostępnia też teksty – między innymi z „Menedżera Zdrowia”.Nie wypowiada się o sprawach niezwiązanych z jej dziedziną i o życiu prywatnym.

Obserwuje ją na razie 145 internautów.

@BarbaraDziuk_
Barbara Dziuk jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia i posłanką Prawa i Sprawiedliwości – na Twitterze często podaje dalej posty opublikowane przez oficjalny profil PiS i innych polityków partii rządzącej. Raz po raz informuje o swojej działalności związanej z ochroną zdrowia – tak było 25 kwietnia.Śledzi ją 874 osób.

@Rzecznik_GUMed
Joanna Śliwińska to rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która aktywnie promuje swojego pracodawcę. Już w opisie profilu chwali się, że GUMed to „pierwsza medyczna uczelnia badawcza w Polsce”.

Jeśli chcesz wiedzieć o newsach dotyczących gdańskiej placówki, obserwuj jej profil.

Klikając w śródtytuły, przeniesiesz się na profile twitterowiczów.

Powyższe zestawienie jest czwartym z cyklu. Wkrótce opublikujemy sylwetki kolejnych dziesięciu zdrowotnych liderów opinii, których warto obserwować.


Przeczytaj także: „Twitterowi liderzy opinii – cześć trzecia”, „Twitterowi liderzy opinii – cześć druga” i „Twitterowi liderzy opinii – część pierwsza”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.