Grzegorz Skowronek/Agencja Wyborcza.pl

Uratujemy IPiN

Udostępnij:

Instytut Psychiatrii i Neurologii jest zadłużony na ponad 150 mln zł. – Musimy położyć na stole plan naprawczy i zrealizować go, by Bank Gospodarstwa Krajowego mógł dać instytutowi długoterminowy, nisko oprocentowany kredyt – podkreśliła minister zdrowia Izabela Leszczyna, uspokajając przy tym, że uratuje IPiN. – Jest zbyt ważny, by go nie było – dodała.

– Po rządach Prawa i Sprawiedliwości odziedziczyłam mnóstwo problemów w resorcie zdrowia – zadłużone instytuty i szpitale, wydrenowany fundusz zapasowy w Narodowym Funduszu Zdrowia, buble prawne i tak dalej, i tak dalej – zaczęła rozmowę w programie „Gość Poranka” w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa resortu dopytywana była o trudną sytuację w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

– Zadłużenie instytutu to nie jest efekt ostatniego roku i obecnej dyrektor. IPiN zadłuża się od dziesięciu lat i to, co musimy zrobić, to położyć na stole taki plan naprawczy i zrealizować go, by Bank Gospodarstwa Krajowego mógł dać instytutowi długoterminowy, nisko oprocentowany kredyt – poinformowała Leszczyna.

Dodała, że program restrukturyzacyjny musi być zaakceptowany przez radę naukową – ten jest w trakcie opracowywania we współpracy z BGK.

– Rada naukowa musi współpracować z dyrektor Anną Mosiołek, która dostała ode mnie czas do połowy roku i jeśli nie zobaczę programu restrukturyzacyjnego, to oczywiście wprowadzę tam zmiany. Spotykałam się z dyrektor i pracownikami. Ci drudzy nie mieli pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Nie zwracali się do mnie z prośbą o zmianę dyrekcji. Prosili jedynie o to, żeby instytut nie był likwidowany. Ja się do tej prośby przychyliłam – stwierdziła.

– Chcę wszystkich uspokoić, uratujemy Instytut Psychiatrii i Neurologii. IPiN jest zbyt ważny, by go nie było – zapewniła minister Leszczyna.

Przeczytaj także: „Sytuacja podbramkowa, ale nie przegrana” i „1 203 286 467 złotych długu – instytuty to kolosy na glinianych nogach”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.