NIZP PZH-PIB

Współpraca NIZP PZH-PIB z NFZ w promowaniu zdrowia

Udostępnij:

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia podejmuje działania mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród Polaków. Dzięki zaangażowaniu ekspertów z NIZP PZH-PIB tworzone są publikacje na temat zdrowego stylu życia i działań profilaktycznych. Przykładem portal Diety NFZ.

  • Z portalu Diety NFZ – który uczy, jak zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze – korzysta ponad 900 tys. osób, odnotowano ponad 20 mln odsłon strony
  • Znajduje się na nim 19 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np.: cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadciśnienie, choroba Hashimoto czy specjalne menu dla kobiet z zespołem policystycznych jajników
  • W serwisie jest ponad 10 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków
  • Diety NFZ wsparciem dla osób z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej żywności

– To portal, który oferuje bezpłatne, zbilansowane plany żywieniowe. Służy promowaniu zdrowia i budowaniu kompetencji poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy, będącej doskonałym wsparciem w żywieniu osób zdrowych i chorych – podkreśla Marek Augustyn, zastępca prezesa NFZ.

Wszystkie plany żywieniowe dostępne w portalu Diety NFZ powstały na bazie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli diety stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. To uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata – jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych.

Podstawą diety DASH są warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby, orzechy i nasiona.

– Dzięki zaangażowaniu ekspertów z NIZP PZH-PIB razem tworzymy publikacje na temat zdrowego stylu życia i działań profilaktycznych. Będziemy udostępniać na platformach internetowych, w mediach społecznościowych i kanałach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej materiały edukacyjne NIZP PZH-PIB dotyczące profilaktyki żywieniowej, stylu życia, właściwych postaw i nawyków. Wierzymy, że wspólnie uda nam się przekonać Polaków do podejmowania prozdrowotnych wyborów i decyzji – podkreśla dr n. med Bernard Waśko, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy świadczy bezpłatne usługi konsultacji dietetycznych i psychodietetycznych online. Wystarczy założyć kontro w Centrum Dietetycznym Online, wybrać odpowiedni termin wizyty i rozpocząć spotkanie z ekspertem. Indywidualne konsultacje dietetyczne są najczęściej wybieraną formą wizyty, popularne są również bezpłatne porady rodzinne.

Największym zainteresowaniem na portalu cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość (ten plan wybiera 32 proc. użytkowników). Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30 proc.). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można wspólnie przygotować smaczne i zdrowe posiłki  dla całej rodziny.

Na stronie diety.nfz.gov.pl pojawił się najnowszy e-book z przepisami na letnie posiłki z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców. Jest to propozycja prostych do przygotowania, zbilansowanych potraw. W każdym przepisie podana jest kaloryczność, liczba porcji, czas przygotowania czy zawartość białka i węglowodanów. E-book dostępny jest pod linkiem: „Kuchenne inspiracje z NFZ. Lato 2024”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.