Wyślij
Udostępnij:
 
 
ZUS prowadzi akcję zadręczania i nękania lekarzy – alarmuje PPOZ
Źródło: BL, PPOZ
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 19.07.2018
 
 
Świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowczo protestują przeciwko nasilającej się, zorganizowanej akcji pracowników ZUS polegającej na nękaniu lekarzy.
Jak informuje PPOZ w specjalnym komunikacie akcja polega na nękaniu lekarzy rodzinnych notorycznymi wezwaniami do rozliczania się z pobranych druczków ZUS ZLA, udziału w tzw. szkoleniach z zakresu e-zwolnień oraz domaganiu się zorganizowania takich szkoleń na terenie przychodni.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie oraz zobowiązanie prezes ZUS do natychmiastowego zaprzestania szkodliwych działań do Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciła się Bożena Janicka, prezes PPOZ. - Stosowane przez pracowników ZUS praktyki dezorganizują pracę placówek POZ, które w związku z coraz większymi brakami kadrowymi z trudem utrzymują bieżącą działalność - uzasadnia w oficjalnym piśmie.

Z informacji napływających do PPOZ wynika, że do rozliczania się z pobranych bloczków druków ZUS ZLA lekarze wzywani są pod groźbą nie wydania nowych. Spora część wezwań dotyczy druków pobranych w bardzo odległych latach, choć obowiązek ich przechowywania obejmuje okres 3 lat.

- Dodatkowo wiele z tych wezwań jest bezzasadnych, ponieważ wynikają z ewidentnych pomyłek w ewidencji bloczków, leżących po stronie ZUS - dodaje Bożena Janicka.

PPOZ nie zgadza się także z uporczywym wzywaniem lekarzy na tzw. szkolenia z zakresu e-zwolnień oraz domaganiem się ich przeprowadzenia na terenie przychodni. Zdecydowany sprzeciw budzi także wywieranie presji na lekarzach poprzez fałszywe informowanie ich o tym, że są jedynymi w okolicy lekarzami, którzy jeszcze nie założyli profilu PUE.

- W nieoficjalnych rozmowach pracownicy ZUS informują nas, że do takich działań przymuszani są przez Centralę ZUS. Liczymy, że pani Minister Elżbieta Rafalska zobowiąże Prezes ZUS do zaprzestania tych szkodliwych praktyk - mówi Bożena Janicka.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe