Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zamrożone pieniądze
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.05.2019
 
 
O 200 lub 300 złotych ma zostać podniesiona kwota bazowa służąca do wyliczania stawek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Do końca tego roku jest ona zamrożona na poziomie 3900 zł, a od przyszłego ma być równa średniej krajowej.
- Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że jest zgoda na odmrożenie kwoty w tym roku, ze skutkiem od 1 lipca. Trwają jeszcze dyskusje, czy zostanie ona podniesiona do 4,1 tys. zł czy 4,2 tys. zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że chodzi o ustawę z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473). Zgodnie z nią minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i właśnie kwoty bazowej. Do określonego w ustawie minimum dochodzi się stopniowo – co roku 1 lipca podwyższając płace będące poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r.

Brakuje specjalistów w branży medycznej
Polska Federacja Szpitali i Manpower publikują raport pod tytułem "Niedobór talentów w branży medycznej". Wnioski? Pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych i anestezjolodzy są na pierwszych miejscach na liście dziesięciu specjalizacji lekarskich najtrudniejszych do pozyskania, zapotrzebowanie polskich szpitali na personel medyczny jest bardzo duże. 72 proc. szpitali poszukuje pielęgniarek, 68 proc. lekarzy, a 13 proc. położnych.

Biorąc pod uwagę stanowiska niemedyczne szpitale obecnie najbardziej potrzebują przedstawicieli personelu pomocniczego jak salowe, pomoc kuchenna, sanitariusze, pracownicy pralni (38 proc.) oraz pracowników działów administracji, na przykład punktu rejestracji pacjentów, archiwum, działu kadr i księgowości (38 proc.).

Przeczytaj także: "Brakuje specjalistów w branży medycznej".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe