SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Aleksandra Ciałkowska-Rysz: Onkolodzy nadal nie traktują medycyny paliatywnej jako części opieki
 
Kategorie: Leczenie bólu
Działy: Aktualności Polecamy
W Polsce nadal pokutuje myślenie, że medycyna paliatywna staje się potrzebna wtedy, kiedy u pacjenta zakończyło się leczenie przyczynowe. Tymczasem nie jest to prawda, mówi Ryszard Czosnkowski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
Onkolodzy nadal mają opór przed zasięganiem porady specjalistów z medycyny paliatywnej. Do ich roli w ośrodkach leczenia onkologicznego nie jest przekonane również ministerstwo zdrowia, ponieważ, jak zauważyła podczas konferencji Opieka Paliatywna w Polsce 2018 Iga Rawicka z Fundacji EuroColon lekarze ci nie zostali przewidziani w ośrodkach leczenia raka piersi, raka jelita grubego, czy raka prostaty.

- Onkolodzy nie traktują specjalistów medycy paliatywnej jako części opieki, przyznaje Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medyny Paliatywnej.

Kontrowersje budzą także wymogi ministerialne odnośnie możliwości pracy jako specjalista medycyny paliatywnej. Resort zdrowia stawia znak równości między lekarzem po specjalizacji oraz lekarzem, który ukończy 40-tygodniowy kurs z zakresu medycyny paliatywnej. Zdaniem specjalistów tak być nie powinno, bo cierpi na tym jakość opieki. Jednak z drugiej strony problemem jest niedobór wykwalifikowanych kadr a zapotrzebowanie na świadczenia medycyny paliatywnej się zwiększa.

Zdaniem Jadwigi Pyszkowskiej, panuje bałagan w semantyce. Nie chodzi bowiem o to, aby pojęcia obcojęzyczne tłumaczyć na język polski i w oparciu o nie wypracowywać standardy, ale o to, aby dostosować je do warunków polskich.

Problemem w placówkach publicznych jest wolontariat ze względu na biurokratyczne wymogi, które powodują, że choć młodzi ludzie chcą się angażować, placówkom się to nie opłaca, bo na przykład trzeba im wykupić ubezpieczenie. Tymczasem to właśnie wolontariusz ma być osobą, która towarzyszy choremu, wysłucha go i zaoferuje swoją obecność.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe