Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Andrzej Duda: W planie jest zwiększenie finansowania onkologii
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.02.2019
 
 
- Onkologia ma stać się priorytetem, ale potrzebne są większe nakłady - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Łukasz Szumowski poinformował, że zamierza zapożyczyć część rozwiązań z MD Anderson Cancer Center, renomowanego ośrodka leczenia raka w USA.
- Leczenie nowotworów wymaga nakładów finansowych, dlatego mam nadzieję wspólnie z resortem zdrowia doprowadzić do zwiększenia finansowania – powiedział Andrzej Duda, dodając, że wzrasta liczba zachorowań na nowotwory. W horyzoncie 15-20 lat ma ona ulec podwojeniu. – Dlatego wykrywanie i leczenie nowotworów staje się zadaniem podstawowym – ocenił Duda. Wskazał zarówno na wagę badań diagnostycznych jak i doprowadzenie do rozpoczęcia terapii i późniejszą opiekę nad chorym oraz obserwację po leczeniu.

Polska stawia na współpracę z MD Anderson Cancer Center, jednak budżet tego ośrodka, jak wskazał prof. Piotr Czuderna to około 5 mld dolarów, czyli znacznie więcej niż nakłady na całą onkologię w naszym kraju, które wynoszą około 7 mld złotych rocznie. Czy powstanie specjalny instytut do badań podstawowych nad rakiem? Takie rozwiązanie sugeruje prof. Waldemar Priebe z MD Anderson Cancer Center.

Ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej została skierowana do Sejmu. Już wiadomo, że nadzorem nad jej realizacją ma zając się cała Rada Ministrów, a nie jedynie Ministerstwo Zdrowia. Czy to rzeczywiście oznacza, że znajdą się dodatkowe pieniądze, aby poprawić wyniki leczenia onkologicznego?

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, zwrócił uwagę na problem wyceny świadczeń, która według niego powinna pokrywać koszty, bo bez tego elementu nie uda się poprawić ich jakości.

Na razie resort zdrowia planuje utworzenie około 50 Breast Cancer Units, które mają zapewnić jednolity standard diagnostyki i leczenia raka piersi, Lung Cancer Units, odnośnie których rozpoczynają się konsultacje. W dalszej perspektywie jest stworzenie ośrodków referencyjnych do diagnostyki i leczenia raka jelita grubego oraz raka prostaty.

- Każdy plan walki z chorobą powinien być realistyczny i mieć konkretne daty – zadeklarował Łukasz Szumowski, minister zdrowia, dodając, że celem pozostaje osiągnięcie jednolitego standardu leczenia w każdym województwie. Odnośnie dostępności nowych terapii na 47 nowych substancji czynnych w onkologii Polska w ostatnim czasie wprowadziła 6.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe