Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Anglicy udowadniają, że raka można leczyć skuteczniej

Udostępnij:
Im więcej badań przesiewowych w kierunku raka, tym skuteczniejsze leczenie choroby – Anglicy udowadniają właśnie, jak wygląda to stwierdzenie w praktyce. NHS z dumą donosi, że w ubiegłym roku przebadano niemal 3 miliony osób, a u ponad 100 tys. odkryto chorobę we wczesnym stadium dającym największe szanse na powrót do zdrowia.
National Health Service (NHS), czyli publiczna służba zdrowia w Anglii od dwóch lat znacząco podnosi wydatki na kampanie edukacyjne zachęcające ludzi do poddawania się badaniom diagnostycznym w kierunku raka. Badania oczywiście finansowane są ze środków publicznych. Podczas kampanii wykorzystuje się wszelkie możliwe środki przekazu, żeby wytłumaczyć ludziom, że dzięki wczesnemu rozpoznaniu nowotworu mają ogromne szanse na skuteczne oraz jak najmniej inwazyjne leczenie. I co równie ważne – żeby przekonać ich, aby wzięli odpowiedzialność za swoje zdrowie i udali się do lekarza.

Efekty są znakomite: w 2022 roku badaniom kontrolnym poddało się ponad 2,8 mln osób, a u 100 tys. z nich zdiagnozowano raka w pierwszym lub drugim stadium.

– Gdy rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczenie jest skuteczniejsze, a szanse na wyleczenie znacznie większe. Dlatego przyspieszenie diagnostyki raka może mieć ogromny wpływ na wskaźniki przeżycia – mówi prof. Kristian Helin, dyrektor naczelny Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie.

W przypadku raka płuc na przykład rozpoznanie choroby i poddanie terapii we wczesnym stadium zwiększa szanse na uratowanie życia 20-krotnie.

W 2023 roku na badania zgłosiło się 3 miliony Anglików
Jak podaje NHS, od listopada 2022 r. do października 2023 r. na badania przesiewowe w kierunku raka zgłosiło się prawie 3 miliony osób (2 980 258) – jest to najwyższy wynik w historii. Zbadało się niemal o 200 tys. osób więcej niż przed rokiem i o ponad jedną czwartą więcej w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią.

Najnowsze miesięczne dane pokazują również, że październik 2023 r. był najlepszym miesiącem w historii pod względem kontroli onkologicznych – na badania trafiło 269 492 osób z pilnymi skierowaniami. W tym samym miesiącu ponad 7 na 10 osób otrzymało całkowitą lub ostateczną diagnozę raka w ciągu jednego miesiąca.

Klucz do sukcesu to kampanie edukacyjne i łatwy dostęp do badań
Jednym ze sposobów, dzięki którem NHS wykrywa raka wcześniej, jest niezwykle udany program kontroli stanu zdrowia płuc. Zainwestowano w mobilne gabinety, które oferują badania w centrach handlowych i na parkingach supermarketów. Dzięki takiej akcji zdiagnozowano raka płuc u prawie 3000 osób – trzy czwarte w pierwszym lub drugim stadium.

Nad pisuarami w pubach i na boiskach piłkarskich, na bieliźnie w supermarketach, a także na dużym piętrowym autobusie przemieszczającym się po całym kraju zamieszczono plakaty i ulotki zwiększające świadomość na temat objawów raka prostaty oraz zachęcające ludzi do zgłaszania się na badania.

W zeszłym roku NHS zobowiązała się również do wyeliminowania raka szyjki macicy do 2040 r., określając plany zwiększenia liczby szczepień przeciwko HPV i badań przesiewowych.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.