Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Badanie śliny pozwala lepiej ocenić ryzyko raka prostaty

Udostępnij:

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że pobranie próbki śliny pozwala lepiej ocenić ryzyko zachorowania na raka prostaty u mężczyzn niż zastosowanie standardowego testu PSA z krwi.

Jak poinformowano podczas zakończonej 4 czerwca konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago, eksperymentalny test śliny, który nie jest jeszcze dostępny, można wykonać w warunkach domowych. Wykorzystano w nim tzw. poligenową ocenę ryzyka raka prostaty (polygenic risk score – PRS). Jest to jednak test prognostyczny, a nie diagnostyczny. Pokazuje jedynie prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ raka u mężczyzn.

Na temat testu nie ukazała się jeszcze publikacja naukowa, jest ona dopiero przygotowywana przez specjalistów z Royal Marsden NHS Foundation Trust. Wstępne informacje o tym zamieszczono na stronie internetowej tej fundacji. Zaznaczono, że w badaniach tych uczestniczą też naukowcy z Institute of Cancer Research.

W nowym teście badanych jest 130 występujących w ślinie mutacji genetycznych związanych z rakiem prostaty. Spośród wielu zmian w DNA wybrano te, które najbardziej wpływają na ryzyko tego nowotworu. W pierwszych badaniach o nazwie BARCODE-1 na pacjentach wykazano, że analizujący te mutacje test śliny jest bardziej wiarygodny niż tradycyjny test PSA, badający poziom białka we krwi, który może wskazywać na raka prostaty u mężczyzn.

Badaniami objęto 6142 mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat, u których zwykle jest większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Pobierano od nich zarówno ślinę, jak i próbki krwi, by lepiej ocenić, co bardziej nadaje się do badania. Ustalono, że nawet w tym badaniu (z uwzględnieniem poligenowej oceny ryzyka) test śliny daje lepsze rezultaty niż test krwi.

W porównaniu z testem PSA uzyskuje się mniej wyników fałszywie pozytywnych, czyli takich, które wskazują na możliwość rozwoju raka, a badania diagnostyczne tego później nie potwierdzają. Wykazano też, że test śliny pozwala wykryć więcej przypadków agresywnej postaci raka prostaty.

Według BBC News badania przy użyciu rezonansu magnetycznego oraz biopsji potwierdziły występowanie raka prostaty u 40 proc. mężczyzn z wysokim wskaźnikiem ryzyka w teście śliny. W przypadku standardowego testu PSA nowotwór ten udaje się potwierdzić jedynie u 25 proc. pacjentów.

Dyrektor Cancer Research UK, Naser Turabi, twierdzi, że trzeba jeszcze potwierdzić, czy test pozwala uratować życie przynajmniej niektórych pacjentom. Chodzi głównie o ustalenie najlepszego wariantu mutacji genetycznych analizowanych w teście śliny.

Testy PSA nadal jednak są zalecane przez urologów. Dzięki nim u niektórych osób można wcześniej wykryć raka prostaty. To obecnie najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.