Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chirurgia Live z Poznania do 91 krajów

Udostępnij:
W 4 Sesji Chirurgii Live z zakresu laryngologii uczestniczyło 10 europejskich klinik z wiodącą rolą Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Oglądało ją 40 tys. lekarzy z 91 krajów. Operacje w zespole polskim przeprowadzała prof. Małgorzata Wierzbicka.
- Odbiór sesji miał miejsce na wszystkich kontynentach. Oglądali nas lekarze z prawie całej Azji, z prawie wszystkich krajów Ameryki Południowej i Środkowej, całej Ameryki Północnej łącznie z Alaską, z Australii i Nowej Zelandii i lekarze z niektórych państw Afryki takich jak Bostwana, Burkina-Faso, Kenia, czy z Północy - Egipt i RPA z Południa. Pod względem statystycznym operacje oglądało najwięcej Rosjan, Niemców, Ukraińców, Chińczyków, Francuzów oraz Holendrów a także lekarzy z Indii – mówi prof. Witold Szyfter, pomysłodawca sesji chirurgii live, dodając, że to jedyne takie przedsięwzięcie docierające do tak wielkiej liczby lekarzy z tak wielu krajów, którzy dowiadują się dzięki niemu, że istnieje taki kraj jak Polska i miasto w nim – Poznań.

Podczas sesji wykonano 20 różnych operacji, najwięcej z zakresu endoskopowego leczenia raka krtani z wykorzystaniem lasera CO2. Leczenie endoskopowe zaawansowanych nowotworów krtani to olbrzymi przełom w medycynie tym bardziej, że jeszcze niedawno usunięcie raka oznaczało konieczność okaleczenia chorego. Obecnie technika endoskopowa umożliwia resekcję nowotworu oraz fragmentów chrząstek krtani, która jednak pozostaje nienaruszona bez żadnego widocznego cięcia zewnętrznego. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim zachowanie głosu oraz umiejętności połykania. Jednym z zabiegów była również wielogodzinna operacja usunięcia krtani i gardła z powodu raka przy jednoczasowej rekonstrukcji za pomocą płatu piersiowego. Pokazano również operacje nowotworów niezłośliwych krtani takich jak na przykład brodawczaki oraz zabiegi fonochirurgiczne, czyli poprawiające bądź zmieniające barwę głosu. Te zabiegi są wykonywane między innymi przy zmianie płci, w razie porażenia fałdu głosowego albo też w różnego typu zaburzeniach głosu.

Przekaz odbywał się dzięki współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W centralnym studio odbywało się koordynowanie całości przedsięwzięcia w którym uczestniczyli moderatorzy – znani lekarze z Hiszpanii, Holandii i Niemiec oraz prof. Witold Szyfter. Na stronie internetowej sesji els.livesurgery.net są już dostępne sprawozdanie i zdjęcia a wkrótce pojawią się materiały wideo umożliwiające odtworzenie wszystkich wykonywanych zabiegów.

Ostatnia sesja Chirurgii Live, która odbyła się 28 listopada to duży sukces poznańskiego zespołu.
Podano już datę tego wydarzenia w roku 2019 – 27 listopada.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.