Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Dr Aleksandra Łacko o nowych możliwościach leczenia potrójnie negatywnego raka piersi ►

Źródło: X Ogólnopolski Kongres Starzenia. Pacjent 65+ w Codziennej Praktyce Lekarskiej
Autor: Monika Stelmach |Data: 16.08.2022
 
 
– Potrójnie negatywny rak piersi jest niezwykle agresywnym podtypem. Nie jest też wrażliwy na inne metody leczenia niż chemioterapia. Pojawiły się jednak nowe terapie – mówi dr n. med. Aleksandra Łacko z Katedry Onkologii UM we Wrocławiu, Breast Unit w DCO. Onkolog kliniczna w swoim wykładzie omawia możliwości terapii tego nowotworu.
Potrójnie negatywny rak piersi (TNBC) jest nowotworem heterogennym. W tym wypadku mamy do czynienia z pozornym brakiem celów molekularnych, które – jak zapewnia ekspertka – można jednak znaleźć. Paradoksalnie w tej grupie znajdują się nowotwory dobrze rokujące, np. apokrynowe. Dr Aleksandra Łacko w swoim wykładzie zwraca uwagę na HER-2 low, które posiadają niewielką ekspresję receptora HER-2 i stanowią około 30 proc. wśród potrójnie negatywnych nowotworów piersi.

Podstawą leczenia TNBC jest eskalowana chemioterapia. Obiecujące możliwości niesie immunoterapia. Dr Aleksandra Łacko w swoim wykładzie omawia nowe leki, które przynoszą efekty w tej grupie nowotworów. 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.