Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Dr Karolina Mikulska-Rumińska wschodzącym talentem nauki

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 27.06.2022
 
 
Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika została wyróżniona międzynarodową nagrodą International Rising Talents przyznawaną co roku 15 wschodzącym talentom nauki – kobietom, których badania mogą zmienić świat. Jej odkrycia mogą pomóc w leczeniu chorób onkologicznych czy neurologicznych.
Wręczenie nagród odbyło się w czasie For Women in Science Week, zainicjowanego, aby promować różnorodność w nauce i wkład kobiet w jej rozwój. Laureatki nagrody są wytypowane spośród stypendystek krajowych i regionalnych edycji programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science. W ramach nagrody International Rising Talents badaczki otrzymują 15 tys. euro, które mogą wykorzystać w dowolny sposób na rozwój prowadzonych badań – informują przedstawiciele polskiej edycji programu.

Badaczka związana z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została nagrodzona za przełomowe odkrycia w kontekście ferroptozy – jednego z rodzajów śmierci komórki, którego dokładne poznanie może przyczynić się do leczenia chorób nowotworowych bądź neurodegeneracyjnych. W badaniach wykorzystuje nowatorskie metody komputerowe i skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za śmierć komórki w procesie ferroptozy.

– Prowadzone przeze mnie badania pozwoliły wskazać, gdzie znajdują się wejścia/wyjścia prowadzące do miejsca, w którym tworzone są rodniki kwasów tłuszczowych w lipooksygenazach, oraz które elementy tych białek są kluczowe dla powstawania tych toksycznych produktów. Co więcej, w ich wyniku udało mi się wskazać, w jaki sposób proces ferroptozy może zostać zahamowany, co może być pomocne w zidentyfikowaniu nowych leków, które zahamowałyby ten proces i pozwoliły na wprowadzenie nowych metod interwencji – stwierdziła dr Karolina Mikulska-Rumińska, cytowana w prasowym komunikacie.

Laureatka odbyła dwa międzynarodowe staże naukowe, w tym w ramach stypendium Sciex-NMSch na École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii, a także staż podoktorski w School of Medicine na uniwersytecie w Pittsburghu w USA. Brała udział w ponad 10 grantach (m.in. NCN, MNiSW, NIH), w tym w ośmiu jako kierownik/beneficjent. Uzyskała granty Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM3 oraz SONATA15 i grant AstroChem (Centrum Doskonałości). Dodatkowo odbyła również staż naukowy w firmie farmaceutycznej ADAMED (Polska) oraz była odpowiedzialna za zarządzanie blokiem komputerowym grantu uzyskanego od firmy farmaceutycznej Shire (USA).

Międzynarodowe nagrody International Rising Talents wręczane są od 2000 roku młodym badaczkom znajdującym się w kluczowym etapie swoich karier naukowych. Dr Karolina Mikulska-Rumińska jest czwartą Polką, która została wyróżniona nagrodą International Rising Talents. We wcześniejszych latach nagrodę zdobyły: dr hab. Bernadeta Szewczyk, dr hab. Joanna Sułkowska oraz dr Agnieszka Gajewicz.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.