Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
PARS

Kampania społeczna zwraca uwagę na wczesne rozpoznanie raka tarczycy

Źródło: Zbigniew Wojtasiński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.05.2022
 
 
Rak tarczycy co roku wykrywany jest u ok. 3 tys. osób w naszym kraju, a chorują głównie ludzie młodzi – przypominają organizatorzy kampanii „Motyle pod ochroną”. Zapewniają, że wyleczalny jest on w 90 proc., trzeba go tylko wcześnie zdiagnozować.
25 maja przypada Światowy Dzień Tarczycy. Z tej okazji uruchomiono kampanię edukacyjną „Motyle pod ochroną” poświęconą profilaktyce tego nowotworu. Jej organizatorem jest stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Jego przedstawiciele twierdzą, że w przeciwieństwie do wielu innych typów nowotworów o raku tarczycy mówi się stosunkowo mało.

– Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na ten nowotwór. Jest to choroba młodych dorosłych, czyli osób w wieku od 20 do 40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta – twierdzą organizatorzy kampanii.

Przyznają, że nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu. Do czynników mogących mieć wpływ na jego rozwój należą: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę), narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej oraz czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie).

– Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą, to powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu czy trudności z przełykaniem. Jednak najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi, tzw. guzki – ostrzega Magdalena Knefel z organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Przekonuje, że takie objawy koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Należy wykonać badanie USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. – Profilaktycznie takie badanie należy wykonywać raz na dwa lata, o ile lekarz nie zalecił innej częstotliwości – wyjaśnia Knefel.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.