SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Łukasz Szumowski: Od kwietnia badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego bez limitów
Źródło: Gazeta Wyborcza/Ministerstwo Zdrowia/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.03.2019
 
 
NFZ znosi limity na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.Tak stanie się od kwietnia tego roku. Problemem pozostają jednak pieniądze. Kto za to zapłaci?
Obecnie według danych fundacji Alivia, cytowanych przez GW, na badanie TK trzeba poczekać 70 dni, na badanie rezonansu nawet siedem miesięcy. Nawet pacjenci ze skierowaniem pilnym czekają 150 dni.

Jak informuje resort zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie gwarantował zwiększenie kontraktów placówek raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. Oznacza to, że NFZ sfinansuje wszystkie wykonane świadczenia co pozwoli na zwiększenie dostępności do świadczeń, tym samym skrócenie kolejek.

Jak informuje GW, radiolodzy już od lat postulowali zniesienie limitów. Jednak według nich równocześnie należałoby ujednolicić skierowania oraz przeszkolić lekarzy, aby nie wydawali niepotrzebnych zleceń. Stosowny projekt rozporządzenia rzeczywiście powstał, ale na razie prace nad nim utknęły w martwym punkcie.

Resort zdrowia nie konsultował jednak zniesienia limitów na tomografię i rezonans z radiologami - pisze GW. Minister Łukasz Szumowski ogłosił tę decyzję argumentując ją oczekiwaniami pacjentów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe