Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Międzynarodowe gremium opracuje zalecenia dla polskiej onkologii

Źródło: NIO-PIB
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 01.04.2021
 
 
Tagi: NIO-PIB
Narodowy Instytut Onkologii-Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB), National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i Alliance for Innovation (AFI) podpisały umowę o współpracy. Eksperci z NCCN podzielą się wiedzą i doświadczeniem, co ma skutkować opracowaniem zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w polskiej onkologii.
National Comprehensive Cancer Network (NCCN) zrzesza 31 wiodących ośrodków onkologicznych w Stanach Zjednoczonych zapewniających kompleksową opiekę medyczną i będących częścią National Cancer Institute. NCCN podzieli się wiedzą w zakresie tworzenia, wdrażania i aktualizacji wytycznych postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w praktyce klinicznej w onkologii. Współpraca ta ma na celu udoskonalenie krajowych wytycznych w wybranych nowotworach, co jest jednym z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.

– NCCN definiuje i rozwija wysokiej jakości, wartościową, skoncentrowaną na pacjencie opiekę nad chorymi na raka na całym świecie, między innymi poprzez tworzenie i rozpowszechnianie wytycznych leczenia. Oparte na dowodach i konsensusie ekspertów zalecenia zawarte w wytycznych NCCN są stale aktualizowane w ramach całkowicie przejrzystego procesu i są uważane za złoty standard dla klinicznych wskazówek i polityki w leczeniu nowotworów – mówi dr Robert W. Carlson, dyrektor NCCN.

NCCN będzie współpracować z wiodącymi ekspertami z Polski w zakresie tworzenia polskich zaleceń opartych na standardach NCCN, następnie nad ich adaptacją, wdrożeniem w praktyce klinicznej w onkologii oraz regularną aktualizacją w przyszłości.

– Zawsze warto korzystać z dobrych przykładów. National Comprehensive Cancer Network ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu wytycznych dotyczących praktyki klinicznej. Są one dobrze znane i stosowane nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale stanowią wzór do naśladowania dla onkologów na całym świecie. Wierzę, że nasza współpraca będzie ważna i przyczyni się do poprawy jakości opieki nad chorymi na raka w Polsce, na czym koncentruje się Narodowa Strategia Onkologiczna – mówi prof. Maciej Krzakowski, pełnomocnik dyrektora ds. wytycznych i standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w NIO-PIB.

Kolejne kroki będą polegały na opracowaniu metod tworzenia wytycznych, w tym opracowaniu systemu zbierania i analizy danych źródłowych, a następnie dostosowania rekomendacji NCCN do warunków europejskich i polskich. W ramach współpracy organizowane będą szkolenia oraz robocze spotkania ekspertów z obu krajów. Transatlantycka współpraca NIO-PIB, AFI i NCCN obejmie również cykl warsztatów edukacyjnych. Pierwsze warsztaty edukacyjne zatytułowane: „Wytyczne kliniczne – wymiana doświadczeń z National Comprehensive Cancer Network” odbędą się 14 maja 2021 roku.

– Współpraca z NCCN to ważny krok w kierunku implementacji polskich wytycznych opartych na najlepszych wzorcach w całym kraju. Pozwoli to w niedalekiej przyszłości na zmniejszenie nierówności w opiece onkologicznej, co jest jednym z głównych celów założonych w Narodowej Strategii Onkologicznej – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce.

Współpraca rozpocznie się od realizacji projektu pilotażowego mającego na celu dostosowanie wytycznych NCCN do lokalnych możliwości, w tym statusu prawnego nowych technologii stosowanych w opiece zdrowotnej dla wybranego nowotworu. Projekt pilotażowy będzie służył jako model do implementacji dalszych opracowań.

Opracowanie wytycznych dla praktyki klinicznej w celu poprawy jakości procedur diagnostycznych i terapeutycznych w Polsce oraz ich aktualizacja to jedno z zadań ujętych w Narodowej Strategii Onkologicznej, realizowanej przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB). Wytyczne kliniczne o wysokim priorytecie zostaną wdrożone do końca 2022 roku.

– To kolejny, ważny krok we współpracy między USA a Polską w dziedzinie onkologii. Partnerstwo z NCI, a teraz z NCCN pozwala nam podnieść jakość opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce – podkreśla prof. Iwona Ługowska, pełnomocnik dyrektora ds. współpracy międzynarodowej NIO-PIB.

Współpraca pomiędzy specjalistami zza Atlantyku i ich polskimi kolegami koordynowana jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Alliance For Innovation.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe