Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: To jeden z flagowych projektów resortu

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
– Oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za zbudowanie KSO – ocenił szef resortu Adam Niedzielski.
30 marca w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach planowane jest podpisanie tej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

– Krajowa Sieć Onkologiczna to jeden z flagowych projektów MZ. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za zbudowanie sieci oraz za przekonanie pacjentów, że nowy system zagwarantuje im optymalną ścieżkę leczenia i wsparcie najlepszych specjalistów – przekazał w środę na Twitterze resort, cytując wypowiedź Adama Niedzielskiego.

W zamieszczonej grafice szef MZ ocenił, że oczekiwania społeczne w stosunku do tego nowego modelu opieki onkologicznej są ogromne.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.