Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ministerstwo Zdrowia: Grupa 1B została uzupełniona o ważną populację pacjentów onkologicznych

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.03.2021
 
 
Do przewlekle chorych upoważnionych do wcześniejszych szczepień zostali dopisani pacjenci onkologiczni, którzy już są zdiagnozowani, ale jeszcze nie rozpoczęli terapii oraz o osoby, które są skierowane do przeszczepień i czekają na zabiegi. Liczy ona ponad 140 tys. osób.
W środę (10 marca) ruszyły zapisy na szczepienie dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych. W poniedziałek 15 marca rozpocznie się ich szczepienie. Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia.

Lista chorób, które kwalifikują do grupy B1 została uzupełniana o pacjentów onkologicznych, którzy już są zdiagnozowani, ale jeszcze nie rozpoczęli terapii oraz o osoby, które są skierowane do przeszczepów, ale czekają na zabiegi. Liczy ona ponad 140 tys. osób.

– Mamy nadzieję, że szczepienia przebiegną sprawnie. Ta grupa chorych jest nierównomiernie rozłożona po całej Polsce. Są to pacjenci, którzy się leczą, czasami na bardzo poważne schorzenia. Mamy nadzieję, że proces szczepień będzie przebiegał w sposób najmniej uciążliwy i jak najprostszy. Dołożymy do tego wszelkich starań. Jestem przekonany, że punkty szczepień będą zwracały na to szczególną uwagę – powiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Michał Dworczyk zapewnia też, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze Morawieckim, dla pacjentów przewlekle chorych rząd zabezpieczył szczepionki mRNA, czyli firm Pfizer i Moderna.

Przeczytaj także: „Rusza rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla pacjentów chorych przewlekle”, „Wytyczne dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 pacjentów z grupy 1B”, „Pacjenci onkologiczni powinni być zaszczepieni przed podjęciem leczenia”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.