Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

NRL w sprawie obniżenia stawek na terapie onkologiczne

Źródło: NIL
Autor: Monika Stelmach |Data: 08.07.2021
 
 
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjrzało się zapisom projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na chemioterapię. Zastrzeżenia samorządu budzi obniżenie stawek na niektóre świadczenia, co może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej.
Prezydium NRL w piśmie do prezesa NFZ stwierdza, że zastrzeżenia budzi planowana zmiana § 12a ust. 1 zarządzenia, w której przewiduje się obniżenie współczynnika z poziomu 1,2 do poziomu 1,18. W przypadku finansowania chemioterapii taka zmiana współczynnika będzie skutkowała obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne. Obniżenie współczynnika z 1,2 do poziomu 1,18 może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnioskuje o pozostawienie współczynnika na dotychczasowym poziomie.

Druga zmiana, która zdaniem NRL jest niekorzystna, dotyczy zakwaterowania. W piśmie czytamy, że w załączniku 1e do projektu zarządzenia dla hospitalizacji hematoonkologicznej u dzieci / zakwaterowania (świadczenie o kodzie 5.08.05.0000174) przewiduje się obniżenie wartości punktowej z 891,24 do 891 pkt. Zmiana finansowania będzie skutkowała obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne, co może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. Dlatego prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnioskuje o pozostawienie wartości punktowej świadczenia na dotychczasowym poziomie lub o jej podwyższenie.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ dostępny pod linkiem „Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe