Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Naukowcy opracowali test, który szybko wykrywa raka pęcherza moczowego

Udostępnij:
Rak pęcherza moczowego jest późno rozpoznawany, często dopiero na etapie rozsiewu choroby. Naukowcy opracowali test, który wykrywa w moczu najczęściej występujące mutacje w tym nowotworze.
Rak pęcherza moczowego jest piątym co do częstości nowotworem w krajach Unii Europejskiej. Jego wczesne rozpoznanie pozwala na wyleczenie choroby. Niestety, do rozpoznania nowotworu często dochodzi na etapie rozsiewu choroby.

Naukowcy z Francji, Iranu i Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali najczęściej występujące mutacje w raku pęcherza moczowego. Następnie opracowali test, który wykrywa te mutacje w moczu.

Spośród 50 tysięcy zdrowych osób, od których 10 lat temu na potrzeby innego badania klinicznego pobrano próbki moczu, u czterdziestu rozpoznano raka pęcherza moczowego. U 29 z nich udało się zbadać próbkę moczu pobraną 10 lat wcześniej. U 19 chorych (66 proc.) na podstawie wykonanego testu można było przewidzieć rozwój raka pęcherza moczowego. W celu kontroli wykonano test moczu 98 zdrowych osób; u 94 z nich wynik był ujemny.

Autorzy pracy podkreślają, że obecnie prowadzenie badań przesiewowych w kierunku raka pęcherza moczowego za pomocą opracowanego testu wydaje się mało prawdopodobne, jednak nie wykluczają, że w przyszłości będzie on wykorzystywany do wykrywania wznowy miejscowej u chorych po leczeniu z powodu wczesnego raka pęcherza moczowego.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.