Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niwolumab i ipilimumab w leczeniu raka płaskonabłonkowego jamy ustnej

Źródło: JAMA Oncology
Opracował: Mikołaj Kamiński
Autor: Anna Soboń |Data: 15.09.2020
 
 
Na łamach JAMA Oncology ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego fazy 2 typu open-label, w którym jako leczenie neoadjuwantowe raka płaskonabłonkowego jamy ustnej, zastosowano niwolumab (bloker PD-1) wraz z ipilimumabem (bloker CTLA-4). Oba leki są inhibitorami punktów kontrolnych.
Pacjenci z wcześniej nieleczonym rakiem jamy ustnej z cechą T co najmniej 2 lub z obecnością przerzutów do węzłów chłonnych byli randomizowani do: niwolumabu i ipilimumabu lub do samego niwolumabu. Pacjenci byli poddani operacji w ciągu tygodnia po drugim cyklu leczenia.

Do grupy interwencyjnej zostało zrandomizowanych 15 pacjentów, a do grupy kontrolnej 14. Najczęstszą lokalizacją guza był język. Odpowiedź według kryteriów RECIST uzyskało 38% pacjentów z grupy niwolumabu i ipilimumabu i 13% pacjentów leczonych jedynie niwolumabem. Odpowiedź w zakresie zmniejszenia objętości guza uzyskało odpowiednio 53% i 50% uczestników.

Zastosowanie niwolumabu z lub bez ipilimumabu, miało obiecującą aktywność w leczeniu płaskonabłonkowego raka jamy ustnej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe