Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowa lista pełna braków

Źródło: tt
Autor: Maciej Chyziak |Data: 21.10.2020
 
 
Przedstawiony 19 października projekt listopadowej listy leków refundowanych powoduje spory niedosyt. Nie ma na nim, żadnej nowej cząsteczki dla chorych na nowotwory, na co zwraca uwagę prof. Rutkowski i liczne organizacje pacjentów.
Od jakiegoś czasu, każda kolejna lista przynosiła nowe możliwości leczenia nowotworów, tym razem nie wprowadzono do propozycji listy żadnej nowej cząsteczki, co przyniosło ożywione dyskusje i spore emocje zarówno wśród onkologów jak i wśród pacjentów leczących nowotwory.

Leczenie adjuwantowe - Czerniak
O konieczności dostępu do leczenia uzupełniającego dla chorych na czerniaki i zasadności wprowadzenia tej części terapii postuluje prof. Piotr Rutkowski


Rak płuca
Na braki w leczeniu raka płuca zwracają uwagę eksperci i organizacje pacjenckie. Długo oczekiwane leczenie z intencją wyleczenia dla chorych na nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) zdiagnozowanego w III stadium po jednoczesnej radio i chemioterapii czyli durwalumab. Warto podkreślić, że lek ten znalazł się na pierwszym miejscu TOP 10 ONKO – listy priorytetów refundacyjnych opracowanej na podstawie wskazań ekspertów w dziedzinie onkologii klinicznej, w tym konsultanta krajowego, 10 konsultantów wojewódzkich w dziedzinie onkologii klinicznej, prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Od wielu miesięcy pacjenci, jak i środowiska ekspertów, domagają się również objęcia refundacją leczenia NDRP pembrolizumabem z chemioterapią, u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%, która „jest wpisana do standardów ESMO i od dawna dostępna w większości krajów europejskich, także tych o podobnym do polskiego PKB” jak zwracają uwagę.

W podobnym tonie odnoszą się do leczenia NDRP z mutacjami genetycznymi, zasadne i zgodne z wytycznymi ESMO jest również przeniesienie ozymertynibu do I linii leczenia czy możliwość wcześniejszego podania brygatynibu. To zmiany, na których pacjenci mogą tylko zyskać. Mamy nieźle zagospodarowane leczenie w II linii, ale… do tego etapu leczenia pacjenci musza dożyć.

Zasadna jest prośba i pytanie organizacji pacjentów:
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe