Specjalizacje, Kategorie, Działy
WUM

Nowoczesny oddział w UCK WUM będzie się zajmował m.in. terapią CAR-T

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: WUM
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 23.11.2022
 
 
W Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM został otwarty Oddział Kliniczny Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych. To tutaj mają być prowadzone zabiegi transplantacji komórek krwiotwórczych allogenicznych oraz innowacyjne terapie genetycznie modyfikowanymi limfocytami CAR-T.
– Jest to 20-łóżkowy oddział, na którym przede wszystkim mają być prowadzone zabiegi transplantacji komórek krwiotwórczych allogenicznych oraz innowacyjne terapie genetycznie modyfikowanymi limfocytami CAR-T – powiedział na uroczystym otwarciu prof. Grzegorz Basak, kierownik Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodał również, że oddział jest supernowoczesny i spełnia najwyższe standardy sanitarne – zamontowano w nim specjalne filtry HEPA, a powietrze „wymieniane” jest od 8 do 12 razy na godzinę. Takie warunki znacznie redukują ryzyko zakażeń drogą wziewną. W nowym oddziale jest też pokój spotkań z rodziną, w którym ciężko chorzy pacjenci mogą spotykać się w bezpiecznych warunkach z bliskimi. Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt dzięki darowiźnie DKMS Polska, za to sprzęt rehabilitacyjny ufundowała Ambasada Emiratów Arabskich. 

Nowy oddział tymczasowo przejmuje zadania mniejszego oddziału, gdzie były prowadzone transplantacje i leczeni chorzy na białaczki. Ale tylko do czasu, gdy zostanie otwarty Pododdział Leczenia Białaczek i przejmie tę grupę chorych. Ostatecznie i docelowo będą więc działały: 20-łóżkowy oddział transplantacyjny i 16-łóżkowy oddział białaczkowy. Taka organizacja to większe możliwości leczenia chorych, których stale przybywa.

Na otwarciu obecny był rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong. – Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna z punktu widzenia uczelni. Tutaj będzie rozwijana terapia CAR-T. A warto przypomnieć, że WUM jest liderem największego w kraju projektu w tym zakresie. To nasz sztandarowy projekt i bardzo się cieszę, że będzie mógł być kontynuowany w odpowiednich warunkach. Otwarcie nowego oddziału jest bardzo istotne również dla UCK WUM, ponieważ oznacza poszerzenie możliwości terapii dla naszych chorych – podkreślił prof. Gaciong.


 
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.