Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowotwory wieku podeszłego to coraz większe wyzwanie starzejącego się społeczeństwa!

Udostępnij:
29 i 30 listopada 2024 r. zapraszamy do Krakowa na konferencję poświęconą temu tematowi. W komitecie naukowym są wybitni eksperci – prof. Antoni Szczepanik i prof. Rafał Stec.
Rak żołądka, trzustki, prostaty, odbytu i okrężnicy – to najczęściej rozpoznawane nowotwory u seniorów. I tym chorobom poświęcona będzie duża część konferencji. W programie pojawią się też sesje dotyczące kobiet – raka piersi, jajnika i endometrium. Zabraknąć nie może oczywiście zagadnień związanych z leczeniem raka płuca. Wieloletnie narażenie na działanie tytoniu ewidentnie przekłada się na dużą liczbę zachorowań. Rak płuca występuje głównie u osób po 65. r.ż., ale aż 1/3 chorych stanowią seniorzy powyżej 70 lat. Pacjenci w wieku podeszłym są zatem grupą największego ryzyka.

Zdaniem prof. Szczepanika i prof. Steca leczenie nowotworów wieku podeszłego bywa trudne, ponieważ standardowe wytyczne postępowań często się nie sprawdzają. Wyzwaniem dla lekarzy jest obciążenie pacjentów chorobami współistniejącymi, obniżona sprawność ogólna czy zmniejszanie rezerw czynnościowych. Wszystko to sprawia, że odpowiedzi na wiele pytań próżno szukać w podręcznikach medycyny.

Dlatego lekarze chętnie wymieniają się doświadczeniami w zakresie preferowanych rodzajów operacji, leczenia systemowego przed i po operacji, możliwości stosowania nowych leków oraz korzyści z metod miejscowej kontroli guzów.

– Chcemy porozmawiać w gronie specjalistów zajmujących się szeroko pojętą onkologią, ale też i wysłuchać tych, którzy się zajmują opieką geriatryczną – mówią kierownicy naukowi konferencji, przypominając, że w tej chwili 60–70 proc. pacjentów onkologicznych to osoby po 60. roku życia.

Zachęcamy do zapoznania się z programem i do rejestracji!

ZOBACZ PROGRAM RAMOWY


REJESTRACJA 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.