Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie

Operacja usunięcia mięśniakowatości układu żylnego i prawego serca

Źródło: Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.07.2021
 
 
W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie przeprowadzono operację usunięcia mięśniakowatości układu żylnego i prawego serca. Zabieg został wykonany u 42-letniej pacjentki, u której zdiagnozowano rzadką, nawracającą i rozległą postać mięśniaków macicy i układu naczyniowego. Dotychczas opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie.
Mięśniak macicy to niezłośliwy nowotwór, który występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym. Pacjentka, u której przeprowadzono operację, cierpiała na bardzo rzadką, rozległą i nawracającą postać mięśniaków, występującą nie tylko w macicy, ale również w układzie żylnym miednicy mniejszej, w żyle głównej dolnej, prawym przedsionku prawej komorze serca i pniu płucnym. Z tego powodu była dwukrotnie operowana w innych ośrodkach ponad dwa lata temu. Początkowo usunięto macicę wraz z częścią przydatków. Następnie, podczas operacji kardiochirurgicznej, usunięto masy nowotworowe z prawego serca i żyły głównej dolnej. Pomimo wykonanych operacji nastąpił nawrót choroby.

Operację całkowitego usunięcia mięśniaka w Narodowym Instytucie Kardiologii przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy specjalistów z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej oraz ginekologii – pod kierunkiem dr. med. Krzysztofa Kuśmierskiego, p.o. kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii NIKard, z udziałem prof. dr. hab. med. Mirosława Dziekiewicza, kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej WIM oraz prof. dr. hab. med. Włodzimierza Baranowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Zabieg wykonano z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego w hipotermii z całkowitym zatrzymaniem krążenia (na 15 min), co pozwoliło na bezpieczne otwarcie żyły głównej dolnej i układu żył miednicy mniejszej – mówi dr Krzysztof Kuśmierski. – Dzięki temu usunięto w całości materiał nowotworowy z serca i żyły głównej dolnej oraz wyeliminowano miejsce wejścia nowotworu do żyły biodrowej wewnętrznej, co z kolei zminimalizowało ryzyko nawrotu choroby.

Ciężka, zaawansowana i nawracająca forma mięśniakowatości układu naczyniowego jest bardzo rzadką chorobą i stanowi zagrożenie dla życia. Dotychczas opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie.

– Tak skomplikowany przypadek wymagał współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jest to istotny element współczesnej opieki nad pacjentem – dodał prof. dr. hab. med. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Pacjentka po operacji czuje się dobrze i pozostaje pod opieką Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe