Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
SU w Krakowie

Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu ►

Źródło: SU w Krakowie
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.06.2021
 
 
– Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym – mówi dr n. med. Borys Kwinta, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zespół złożony ze specjalistów neurochirurgii z dr. Borysem Kwintą na czele, specjalistów anestezjologii, specjalistów radiologii, techników elektroradiologii i fizyków medycznych z Zakładu Diagnostyki Obrazowej - pod kierownictwem prof. dr hab. med. Tadeusza Popieli oraz pielęgniarek - wykonał pierwszą w Polsce, innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego.

To szansa dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

– Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany za pomocą tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej za pomocą diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu – tłumaczy dr n. med. Borys Kwinta, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dobę po wykonaniu operacji jej efekt był - zdaniem lekarzy - zadowalający. Pacjent czuł się dobrze, jego stan neurologiczny nie pogorszył się. Z pomocą rehabilitantów udało mu się wstać z łóżka.


 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe