Specjalizacje, Kategorie, Działy
ZCO

Ponad tysiąc operacji rocznie w ZCO

Udostępnij:

Jak przekazał dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, w placówce wykonuje się rocznie ponad tysiąc operacji w zakresie chirurgii onkologicznej.

– Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy na koncie blisko czterysta operacji rocznie, dziś już ponad tysiąc. To oznacza, że możemy pomóc coraz większej liczbie chorych, a nasi pacjenci trafiają do nas nawet z odległych miejsc województwa śląskiego – podkreśla dr Janusz Sznajder, kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Najwięcej procedur wykonywanych jest u pacjentek z rakiem piersi, u pacjentów z rakiem jelita grubego, ale do placówki trafia także coraz więcej osób z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka.

– Wykonujemy też operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią, czyli wycięciem węzłów chłonnych – wyjaśnia szef dąbrowskiej chirurgii onkologicznej.

Jak podkreśla, bardzo ważne jest także to, że placówka w Dąbrowie Górniczej wspiera też kształcenie kolejnych specjalistów, i dzieli się wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowali w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym.

– Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak'n'Roll. Wygraj Życie – dodaje specjalista.

Istotna jest także kompleksowość i ciągłość opieki: zoperowany w Zagłębiowskim Centrum Onkologii pacjent może liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii, chemioterapii.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie w Polsce mamy do czynienia z ponad 146 tysiącami nowych zachorowań na nowotwory. W populacji kobiet głównymi umiejscowieniami nowotworów pozostają pierś, płuco i jelito grube, w populacji mężczyzn: gruczoł krokowy, płuco i jelito grube.

Przeczytaj także: „Rzadkie operacje onkologiczne w Zielonej Górze”„Centralizacja poprawia wyniki chirurgii onkologicznej u dzieci”.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.