Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ministerstwo Zdrowia

Prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Udostępnij:
Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wręczył rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomaszowi Szczepańskiemu czek o wartości niemal 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Ośrodek zostanie wybudowany przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 SUM w Zabrzu.
Podczas Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni otrzymał od Ministerstwa Zdrowia czek w wysokości prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

– Budowa centrum jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów. Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek funkcjonujących w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie – powiedział rektor SUM prof. Tomasz Szczepański.

W planach inwestycji jest powstanie unikalnego centrum klinicznego poświęconego małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych.

– Nowo powstały budynek wraz z całą infrastrukturą diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną pozwoli leczyć dzieci na najwyższym światowym poziomie – podkreśliła w informacji prasowej rzeczniczka SUM Agata Pustułka.

Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę warunków, w których hospitalizowani są mali pacjenci. Pozwoli ona również na prawidłową realizację ich prawa do kontaktu z rodzicami i opiekunami prawnymi. Umożliwi to stworzenie godnych warunków dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji.

Rzeczniczka podkreśliła, że projekt wpłynie m.in. na poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci, rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii oraz poprawę edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki.

Zakończenie inwestycji zaplanowano do końca 2025 roku.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.