Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Dariusz M. Kowalski o ministerialnych planach tworzenia Lung Cancer Units ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 31.01.2022
 
 
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w tym roku powstaną ośrodki skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem płuca. – Na podstawie baz danych, analiz i badań klinicznych wiemy, że wielodyscyplinarne leczenie skutkuje zwiększeniem odsetka trwałych wyleczeń i wydłużeniem całkowitego czasu przeżycia – mówi prof. Dariusz M. Kowalski.
Rak płuca jest największym zabójcą ze wszystkich nowotworów zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Wiemy, chociażby z doświadczeń w leczeniu raka piersi, że koordynowana opieka umożliwia szybką diagnostykę, a na kolejnym etapie zapewnia dostęp do wszystkich specjalistów zaangażowanych w proces leczenia – przekonuje prof. Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Jak zaznacza ekspert, na podstawie baz danych, analiz i badań klinicznych wiemy, że wielodyscyplinarne leczenie skutkuje zwiększeniem odsetka trwałych wyleczeń i wydłużeniem całkowitego czasu przeżycia. Jego zdaniem nie da się już leczyć w taki sposób, że każdy specjalista zrobi swoje. – To wszystko musi się odbyć w określonej sekwencji, która powinna być ustalona w ośrodkach doskonałości. Dlatego mam nadzieję, że w tym roku uda się opracować wytyczne i powołać pierwsze ośrodki doskonałości leczenia raka płuca – mówi prof. Dariusz M. Kowalski. 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.