Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Dawid Murawa: W chirurgii raka piersi potrzeba zmian

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.03.2018
 
 
Kategorie: Pierś
Działy: Wywiad tygodnia Aktualności
Tagi: Dawid Murawa
- Zwiększenie liczby operacji oszczędzających w Polsce może nastąpić pod warunkiem chęci ośrodków oraz dobrych zasobów. To jest możliwe w grupie chorych przyjmujących przedoperacyjna chemioterapię. Ośrodek, który chce wykonywać te operacje musi mieć więc odpowiednie zaplecze - mówi prof. Dawid Murawa ze Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie.
Duża grupa ośrodków ze względów logistycznych skłania się do operacji radykalnych. Wydaje się więc, ze brakuje kompleksowości podejścia oraz indywidualnego podejścia do leczenia konkretnej chorej.

Standardy polskie odstają również w zakresie rekonstrukcji piersi po mastektomii. We Francji jest to 15 procent pacjentek, w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii - 30 procent. W Polsce odsetek rekonstrukcji wynosi zaledwie 1 procent. Większość ośrodków w Polsce nie oferuje rekonstrukcji w schemacie postępowania. Poważnym problem stanowi niedoszacowanie procedur.

Zagraniczni lekarze przyjmują sytuację w Polsce ze zdziwieniem, bo jednak te dysproporcje są duże. Jednak staramy się tworzyć nowoczesne konsorcjum na rzecz nowoczesnej chirurgii piersi w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgłasza się do nas coraz więcej ośrodków. Chcemy zorganizować transmitowane warsztaty, bo w chirurgii najważniejsza jest praktyka.

Rozmowa Marty Koblańskiej z prof. Dawidem Murawą, która odbyła się w sobotę (17 marca) podczas "Top Medical Trends", do obejrzenia poniżej:
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe