SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jacek Fijuth: Skojarzone leczenie jest podstawą w onkologii
Źródło: AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.04.2018
 
 
Tagi: Jacek Fijuth
Prof. Jacek Fijuth: Podstawą współczesnej onkologii jest skojarzona terapia, która w wielu przypadkach służy zmniejszeniu okaleczenia i zachowania funkcji określonych narządów.
Na początku czerwca, we Wrocławiu odbędzie się czwarta edycja konferencji „Pułapki w diagnostyce i farmakoterapii nowotworów", co nowego będzie można się dowiedzieć podczas tej konferencji?

W ostatnich latach dokonuje się istotny postęp w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Konferencja ma pomóc klinicystom w prawidłowym postępowaniu w zakresie diagnostyki i terapii nowotworów. Dlatego też wykładowcami na konferencji będą zarówno diagności – radiolodzy, jak również onkolodzy –o dużym doświadczeniu klinicznym. Omawiać będziemy najczęstszej występujące raki, to jest: raka płuca, piersi, a także nowotwory z obszaru uroonkologii i neuroendokrynologii.

Dla kogo dedykowana jest ta konferencja?

Konferencja dedykowana jest nie tylko dla onkologów, ale również dla lekarzy, którzy współpracują z onkologami, czyli lekarzy POZ oraz tych wszystkich specjalistów, którzy są zainteresowani diagnostyką i terapią onkologiczną.

Na czym polega formuła konferencji?

Formuła konferencji wiąże się z szukaniem potencjalnych pułapek w diagnostyce i terapii onkologicznej. Każdy z wykładowców prezentować będzie takie przypadki ze swojej praktyki, które stanowiły potencjalne pułapki, czyli zmiany pozornie nowotworowe, oraz takie, które „ukryły” się za maską zmian łagodnych. Będzie to swoiste repetytorium onkologiczne oparte w dużej mierze na warsztatach i dyskusji, chodzi nam bowiem o wymianę doświadczeń między klinicystami.

Czy w ostatnich latach zmieniły się wskazania co do stosowania radioterapii?

Wskazania w zakresie stosowania radioterapii w zasadzie stale ewoluują., Obecnie, nowoczesna radioterapia może być skuteczną opcją w niektórych nowotworach zastępującą zabieg chirurgiczny. Podstawą współczesnej onkologii jest skojarzona terapia, która w wielu przypadkach służy zmniejszeniu okaleczenia i zachowania funkcji określonych narządów. Klasycznym przykładem jest radioterapia w przypadku raka piersi, gdzie leczenie oszczędzające jest standardem pozwalającym zachować pierś i zapewnić doskonały efekt estetyczny. Podobna sytuacja dotyczy wielu nowotworów regionu głowy i szyi oraz gruczołu krokowego a nawet płuca, gdzie radioterapia pozwala zachować narządy i ogranicza interwencję chirurgiczną.

Czy w ostatnich latach dokonał się postęp technologiczny jeśli chodzi o radioterapię?

Dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych pacjenci w Polsce maja dostęp do aparatów nowej generacji. Zakłady radioterapii maja możliwość wymiany starych aparatów 10-,12- letnich na nowe urządzenia, bardziej precyzyjne i bezpieczne. Ponadto coraz większa liczba ośrodków dysponuje urządzeniami stosowanymi w radioterapii stereotaktycznej, która w wielu przypadkach stanowi rozsądna alternatywę dla leczenia chirurgicznego.

Jakie więc nowości pojawia się na konferencji pułapki w diagnostyce i terapii nowotworów?

Będziemy omawiać nowe zasady leczenia systemowego, farmakologicznego w onkologii ukierunkowane molekularnie wraz z nowością ostatnich lat, czyli leczeniem immunologicznym w nowotworach skóry, czerniaku, raku płuca. W tym przypadku diagnostyka musi być odpowiednio rozszerzona, aby leczenie spełniało kryteria najbardziej skutecznej medycyny personalizowanej.

Rozmawiała Alicja Kostecka

Konferencja Pułapki w diagnostyce i farmakoterapii nowotworów odbędzie się 8-9 czerwca we Wrocławiu.
Program i rejestracja na stronie konferencji: www.termedia.pl/Konferencje?Intro&e=821&p=4991
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe