Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Łukasz Wądołowski/Agencja Gazeta

Prof. Kładny: Ze względu na koronawirusa wykonujemy jedynie operacje onkologiczne

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.03.2020
 
 
- Zagrożenie zakażeniem koronawirusem w szpitalu jest duże, dlatego niepoważnym byłoby przeprowadzanie operacji małych, bo to tylko zwiększałoby ryzyko infekcji. Decydujemy się na operacje onkologiczne, czyli te ratujące życie, rezygnując z tych, na które chory może poczekać - mówi prof. Józef Kładny, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
- Wirus jest wszędzie. Proszę sobie wyobrazić sytuacje, kiedy jeden zakażony trafia do szpitala pełnego osłabionych chorobą ludzi. Katastrofa. Zachowujemy więc zaostrzone zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć transmisji wirusa na osoby, dla których byłoby to tym bardziej groźne. Nie wykonujemy prostych operacji, bo ryzyko zakażenia przewyższałoby ryzyko zaniechania w pewnym terminie. Ale nie odkładamy w czasie zabiegów onkologicznych, od których zależy przyszłe funkcjonowanie pacjentów. Wydaje się, że to optymalne rozwiązanie w sytuacji, jaka ma miejsce obecnie - mówi prof. Józef Kładny.

Przeczytaj także: „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

Jesteś lekarzem? Dowiedz się jak prowadzić telekonsultacje online. Zapisz się na bezpłatne szkolenie online >>
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe