Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Maciej Krzakowski: Z leczenia paliatywnego należy korzystać
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.11.2019
 
 
- Z leczenia paliatywnego należy korzystać nie tylko w zakresie samego bólu, ale całokształtu opieki - mówił prof. Maciej Krzakowski podczas Forum Medycyny Paliatywnej w Warszawie. - Włączenie opieki paliatywnej na wczesnym etapie leczenia onkologicznego zmniejsza koszty dla systemu o około 28 procent wobec tych generowanych wówczas, gdy terapia paliatywna zostaje pominięta – wskazywała dr Aleksandra Ciałkowska – Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
W Polsce funkcjonuje 826 jednostek opieki paliatywnej, w tym 156 poradni, 185 oddziałów i 419 hospicjów domowych. NFZ wydaje na opiekę paliatywną około 700 mln zł rocznie. Czy to wystarcza? Według Wiesławy Pokropskiej, do niedawna konsultant krajowej w dziedzinie medycyny paliatywnej, dyrektor Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak to za mało i istnieje konieczność nowej taryfy po tym, jak w 2017 roku zostały wprowadzone podwyżki.

- Zwróciliśmy się o to we wrześniu tego roku, bo wymaga tego sytuacja podopiecznych – mówiła Pokropska. Dlaczego?

- Leczenie paliatywne powinno być traktowane jako terapia wspomagająca w onkologii i powinna być stała i bez problemów z dostępem, bo wpływa na wyniki leczenia przeciwnowotworowego– stwierdzał prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. – Dlatego należy poprawić system współpracy między ośrodkami onkologicznymi a jednostkami medycyny paliatywnej – przekonywał, dodając, że ból może pojawić się zarówno podczas leczenia chemioterapią jak i po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym i na każdym etapie choroby nowotworowej.

O czym jeszcze mówili eksperci podczas debaty poświęconej medycynie paliatywnej? O włączeniu nowych świadczeń i wskazań do leczenia bólu do refundacji. Co to oznacza? Finansowanie leków pomagających uśmierzyć ból bez względu na rodzaj choroby podstawowej. Jak wskazywał dr Tomasz Dzierżanowski, wiceprezes PTMP, ból jest doświadczeniem powszechnym i dlatego należałoby zrównoważyć dostępność do leków przeciwbólowych, aby to nie urzędnicy decydowali komu są one potrzebne. - Tymczasem istnieje problem z dostępem do leków – informowała dr Ciałkowska-Rysz.

- Przepraszam za przekłamanie wypowiedzi dr Jadwigi Pyszkowskiej o akupunkturze. Akupunktura nie znajduje zastosowania w leczeniu paliatywnym.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe