Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof.Mirosław Wielgoś: Warszawski Uniwersytet Medyczny ośrodkiem referencyjnym CAR-T w Europie

Źródło: WUM/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.02.2020
 
 
Nowa opcja leczenia pojawi się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Chodzi o immunoterapię genetycznie modyfikowanymi limfocytami T CAR-T. List intencyjny w sprawie współpracy w tym zakresie podpisał rektor WUM Mirosław Wielgoś oraz przedstawiciele firmy, która ją oferuje w Europie.
Jak poinformował WUM, celem podpisania listu jest zacieśnienie strategicznej współpracy pomiędzy Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, Zakładem Medycyny Regeneracyjnej WUM oraz FamiCordTx w zakresie rozwoju CAR-T, która jest zaawansowaną i spersonalizowaną technologią stosowaną w leczeniu hematoonkologicznym. Polega na opracowaniu dla każdego pacjenta leku na bazie jego własnych limfocytów.

Mirosław Wielgoś podkreślił, że dzięki współpracy WUM staje się ośrodkiem referencyjnym dla FamiCordTx w rozwoju tej technologii w Europie.

Jakie znaczenie ma CAR-T?
Tomasz Baran, prezes zarządu FamiCordTx zaznaczył, że wprowadzenie CAR-T do leczenia stanowi przełom i otwiera nową kategorię terapii przeciwnowotworowych – immunoterapię nowotworów. Prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM powiedział, że CAR-T oferuje nową szansę pacjentom chorującym na nowotwory krwi. Jest terapią genetycznie modyfikowanymi limfocytami.

Istotą technologii CAR-T jest wyposażenie własnych limfocytów T pacjenta w cząsteczkę, którą rozpozna białko znajdujące się na komórce nowotworowej. Ten proces odbywa się w specjalnym laboratorium inżynierii komórkowej, gdzie trafia pobrana od pacjenta krew. Następnie specjalnie zmodyfikowane limfocyty T - czyli CAR-T – trafiają z powrotem do pacjenta. W organizmie pacjenta CAR-T w sposób celowany niszczą komórki nowotworowe pacjenta. Jest to wysoce skuteczne i to po jednorazowym podaniu.

Dlaczego współpraca jest tak ważna?
Jak podano w komunikacie WUM, FamiCordTx posiada wyłączną licencję na rozwój i komercjalizację technologii CAR-T w Europie oraz, jako spółka z grupy kapitałowej Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A. jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem posiadającym odpowiednie zaplecze technologiczne, wiedzę i doświadczenie niezbędne do wytwarzania terapii z użyciem CAR-T. Obecnie terapie CAR-T są wytwarzane przez globalne koncerny farmaceutyczne, a koszt to ok. 400 tys. euro za jednego pacjenta. Warszawski Uniwersytet Medyczny i FamiCordTx współpracować będą w zakresie optymalizacji technologii CAR-T oraz obniżenia kosztów leczenia z użyciem CAR-T, w celu zwiększenia ich dostępności dla polskich pacjentów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe