Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Profesorowie Czauderna i Walewski zapowiedzieli nową strategię onkologiczną
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.02.2019
 
 
- Rada Ministrów, a nie Ministerstwo Zdrowia, będzie nadzorować realizację narodowej strategii walki z chorobami nowotworowymi – powiedział prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, tłumacząc założenia nowego cancer planu podczas piątkowej konferencji z okazji Światowego Dnia Raka. Strategia ma być gotowa do końca września 2019 roku. - Powstanie dokument definiujący zarówno cele leczenia, jak i sposoby ich realizacji – dodał prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
- Dobrym punktem wyjścia dla naszych prac jest strategia opracowania przez prof. Jacka Jassema. Ale musi ona zostać zaktualizowana – powiedział prof. Piotr Czauderna. I przyznał, że ustawa prezydencka dotycząca Narodowej Strategii Onkologicznej wprowadza ramy prawne, które umożliwią harmonizację działań wraz z planem finansowym. W założeniach jest, między innymi, reorganizacja badań profilaktycznych.

- Narodowa Strategia Onkologiczna ma służyć wytyczeniu konkretnych celów przeznaczonych do realizacji przez najbliższe 3-5 lat, a potem będą wyznaczane kolejne zadania – wyjaśnił prof. Walewski.

Rozproszenie to kłopot
Piotr Czauderna przyznał, że problemem jest rozproszenie kontraktów na usługi onkologiczne. Ma je ponad 2,7 tys. ośrodków, podczas gdy 85 procent procedur leczniczych jest wykonywanych w 100.

- Nadal od miejsca zamieszkania nierzadko zależy rzeczywisty wynik leczenia, bo pod tym względem jest spore zróżnicowanie – podkreślił prof. Czauderna, dodając, że polskie rezultaty terapeutyczne są o 5-10 pkt. procentowych słabsze niż uzyskiwane średnio w Europie.

Prof. Jan Walewski dodał, że poprawia się odsetek przeżyć pięcioletnich w skali populacyjnej. W odniesieniu do kobiet wzrósł on o 5 procent, w odniesieniu do mężczyzn o 7 procent.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe