Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przeznosowa ambulatoryjna fiberoskopia pozwoli rozpoznać choroby przełyku

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, United European Gastroenterology Week 2022: Abstract P0089. Presented October 9, 2022
Holenderscy naukowcy dowodzą, że przeznosowa fiberoskopia (transnasal endoscopy, TNE), badanie prostsze od gastroskopii, może usprawnić rozpoznawanie raka przełyku. Poszukiwanie nowych metod diagnostycznych jest ważne, ponieważ rośnie zachorowalność na ten nowotwór.
W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na raka przełyku i stan poprzedzający ten nowotwór – przełyk Barretta. Podstawową metodą rozpoznawania tych chorób jest gastroskopia. Zespół holenderskich badaczy przeprowadził prospektywne badanie oceniające czy przeznosowa fiberoskopia (transnasal endoscopy, TNE), badanie prostsze od gastroskopii, może usprawnić rozpoznawanie nowotworów przełyku.

Przez rok do badania zakwalifikowano 166 chorych z objawami choroby refluksowej przełyku. U 14 z nich, po wykonaniu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej TEN, wysunięto podejrzenie choroby Barretta.

Gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego potwierdziła to rozpoznanie u 12 chorych. TNE była dobrze tolerowana i nie wymagała zastosowania znieczulenia. Chorzy poddani badaniu ocenili dogodność fiberoskopii średnio na 6,3 punktu w dziesięciostopniowej skali.

Inny ośrodek, w Anglii, po przeprowadzeniu badań podał, że spośród 190 chorych poddanych TNE ponad 90 proc. nie zgłosiło żadnych dolegliwości. W komentarzach do holenderskiego badania podkreśla się łatwość, bezpieczeństwo i dostępność TEN, sugerując, że w przyszłości może ona zastąpić gastroskopię jako pierwsze badanie przesiewowe w kierunku nowotworów przełyku.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.