Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rośnie liczba nowotworów wśród młodych osób

Udostępnij:
Nowotwory występują najczęściej u osób po 50. roku życia, jednak stopniowo zwiększa się zachorowalność u młodszych. Badanie opublikowane w „BMJ Oncology” potwierdziło ten trend.
Naukowcy i lekarze zauważyli, że na przestrzeni ostatnich 30 lat liczba nowotworów u osób przed 50. rokiem życia wzrosła o 79 proc. rozpoznanych, a liczba zgonów nowotworowych o mniej więcej 28 proc.

Największa umieralność wiązała się z rakiem piersi, nosowej części gardła, płuca, żołądka i jelita grubego. Największy wzrost zachorowań odnotowano dla raka nosowej części gardła i gruczołu krokowego, natomiast dla raka wątrobowokomórkowego odnotowano spadek zachorowań. Najwięcej zachorowań na nowotwory u osób przed 50. rokiem życia zaobserwowano w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii.

Wydaje się, że głównymi czynnikami ryzyka rozwoju nowotworu w tej grupie wiekowej są dieta (duża ilość spożywanego mięsa, a mała warzyw i owoców), spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.