Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rośnie rola radiologów w leczeniu onkologicznym

Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: PTO
Polskie Towarzystwo Onkologiczne przeprowadza badania ankietowe na temat współpracy radiologów i lekarzy klinicystów. Wyniki zostaną wykorzystane do określenia możliwości usprawnienia współpracy i w efekcie podniesienia jakości zarówno radiologii, jak i całościowej opieki nad pacjentami onkologicznymi.
PTO zachęca do wypełnienia ankiety „Miejsce radiologii w onkologii - oczekiwania a rzeczywistość" skierowanej do lekarzy klinicystów (onkologów, radioterapeutów, chirurgów onkologicznych oraz pozostałych lekarzy stale zajmujących się pacjentami onkologicznymi).

Znaczenie współpracy klinicystów z radiologami podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Mróz, koordynator Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuc Uniwersyteckiego Szpitala w Białymstoku, które prowadzi Lung Cancer Unit.

– Odkąd radiolodzy uczestniczą w konsyliach zmieniło się ich podejście do opisów. Radiolog mówi: już wiem, że muszę się skupić na tym, czy np. nowotwór nacieka naczynie, bo to jest istotne dla chirurga, który analizuje, czy uda mu się odseparować zmianę od otaczających struktur śródpiersia. Radiolodzy i patomorfolodzy muszą czuć się ważni, bo są ważni. Bez nich nie ma współczesnej onkologii – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Mróz.

Ankieta stanowi próbę oceny stopnia zaangażowania radiologów w ramach Konsyliów Onkologicznych (Multidisciplinary Tumor Board) oraz poszukiwania słabych punktów we współpracy radiologów i lekarzy klinicystów. Wyniki zostaną wykorzystane do określenia możliwości usprawnienia tej współpracy i w efekcie podniesienia jakości zarówno radiologii, jak i całościowej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Ankietę opracował lek. Tomasza Kunieja z Zakładu Radiologii DCO we Wrocławiu.

Ankieta dostępna na stronie PTO: „Miejsce radiologii w onkologii - ankieta”.

Przeczytaj także: „Prof. Robert Mróz o tworzeniu Lung Cancer Unit”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.