Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rozkodowano geny rzadkiego raka nerki

Udostępnij:
Naukowcy poznali genetyczne podstawy wyjątkowo rzadkiego raka nerki. Wyniki wskazują, że powinny na niego działać istniejące leki.
Zespół z Royal Free Hospital w Wielkiej Brytanii, na łamach magazynu „Nature Communications”, opisał genetyczne podłoże reninomy – nowotworu nerki, którego jak dotąd znanych jest tylko 100 przypadków.

To jedne z najrzadszych guzów, jakie spotyka się u ludzi. Choć zwykle chorobę można wyleczyć, przeprowadzając zabieg chirurgiczny, może ona powodować poważne nadciśnienie, a także dawać przerzuty. Zabieg nie jest jednak wykonalny u każdego pacjenta, a brakuje innych metod leczenia.

Jak donoszą badacze, za powstaniem tego rodzaju raka kryje się pewien specyficzny błąd w genie znanym jako NOTCH1. Naukowcy zauważyli to po przebadaniu dwóch przypadków choroby – u młodego dorosłego i dziecka.

Wyniki mają niebagatelne znaczenie. Wskazują bowiem, że w terapii powinny działać istniejące już leki przeciwnowotworowe, które oddziałują właśnie na ten gen.

– Wiele nowotworów złośliwych zostało już zdekodowanych przy użyciu technologii genetycznych. Jednak nie jest to takie oczywiste w przypadku rzadkich nowotworów, zwłaszcza tych, które dotykają dzieci. Nasza praca ma na celu wypełnienie tej luki. To pierwszy raz, kiedy zidentyfikowaliśmy czynniki wywołujące reninomę i mamy nadzieję, że nasza praca będzie torować drogę do nowych terapii nowotworów dziecięcych – mówi dr Taryn Treger z brytyjskiego Wellcome Sanger Institute.

Rzadki nowotwór nerek, znany jako reninoma, nie reaguje na konwencjonalne terapie przeciwnowotworowe. Jedynym znanym obecnie leczeniem jest chirurgia. – Nasze badanie pokazuje, że istnieje konkretny i dobrze zbadany gen, który jest odpowiedzialny za rozwój tego rzadkiego nowotworu. Jeśli użyjemy znanych już leków, które wpływają na ten gen, być może będziemy w stanie leczyć go bez konieczności stosowania inwazyjnych technik, takich jak operacja – dodaje współautorka badania dr Tanzina Chowdhury.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.