Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ruszyła modernizacja i rozbudowa Krajowego Rejestru Nowotworów

Źródło: NIO
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 01.03.2021
 
 
Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN) to najstarszy polski rejestr medyczny, prowadzony przez Narodowy Instytut Onkologii na zlecenie Ministra Zdrowia. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy tego systemu.
Rozpoczęło się tworzenie nowoczesnej platformy gromadzenia i analiz danych e-KRN+. Przede wszystkim zostanie zintegrowany prowadzony od blisko 70 lat rejestr medyczny z największymi systemami centralnymi oraz z bazami świadczeniodawców leczących choroby onkologiczne.

Krajowy Rejestr Nowotworów to system gromadzący dane o każdym nowym wykryciu choroby oraz informacje na temat przebiegu leczenia przypadków odnotowanych wcześniej. Obecnie baza ta jest tylko częściowo zasilana informacjami w formie elektronicznej.

W ramach modernizacji zostaną zintegrowane szpitalne systemy informacyjne HIS partnerów objętych projektem z bazą e-KRN+. Pozwoli to usprawnić i w pełni zautomatyzować proces tworzenia Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego. Integracja ta ułatwi także dostęp i bieżące aktualizacje KZNZ.

Dla budowy e-KRN+ kluczowe będzie połączenie już istniejących rejestrów funkcjonujących w polskim systemie opieki zdrowotnej, z zachowaniem standardów przekazywania informacji medycznych IHE i HL7. Istotną częścią projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa i anonimowości przetwarzanych danych.

Celem platformy e-KRN+ jest:
- Zebranie w jednym miejscu danych o wszystkich przypadkach nowotworów złośliwych w Polsce
- Zapewnienie dostępu do kompleksowej bazy wszystkich przypadków nowotworów w Polsce lekarzom, pracownikom medycznym, studentom medycyny oraz naukowcom
- Umożliwienie przetwarzania i agregowania danych, przeprowadzania analiz, tworzenie i generowanie raportów oraz statystyk, na bazie zmodernizowanego rejestru KRN oraz nowo tworzonych rejestrów narządowych
- Możliwość kompleksowej pracy na dużej ilości danych
- Udostępnienie pacjentom platformy wiedzy o chorobach nowotworowych, gdzie zamieszczane będą materiały mające na celu edukację zdrowotną i prewencję chorób nowotworowych, analizy epidemiologiczne oraz badania naukowe w tym obszarze.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe