Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Senatorowie piszą do premiera w sprawie refundacji CAR-T w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.02.2021
 
 
Tagi: CART-T, Senat RP
– My niżej podpisani senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych działań pozwalających na uratowanie życia kilkunastu dzieci chorujących na czwartą lub piątą wznowę ostrej białaczki limfoblastycznej poprzez włączenie na listę refundacyjną leczenia metodą CAR-T – czytamy w apelu senatorów.
Alicja Chybicka (KO) poinformowała, że senatorowie wszystkich opcji politycznych podpisali się pod apelem wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. – W tym apelu, który wystosowalismy do premiera prosimy o to, żeby znalazł źródło finansowania dla dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną – dodała senator.

– Nasz rząd w odróżnieniu od wielu innych rządów w Europie nie chce polskim dzieciom zrefundować tej terapii. Chciałem powiedzieć, że zdecydowałem się wystąpić i wesprzeć panie i panów senatorów w tym apelu podpisując go razem z nimi. Dlatego, że rzecz jest kluczowa nie dla zdrowia polskich dzieci, ale dla ich życia - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki,

W apelu podkreślono, że jest to najnowocześniejsza terapia genowa, która działa w sposób zero-jedynkowy. „Dziecko, które ją dostaje żyje, a dziecko jej pozbawione umiera. Jest to jeden z największych przełomów ostatnich lat w walce ze śmiertelną chorobą naszych dzieci. Komórki CAR-T to „żywy" lek. Prawie rok po infuzji ciągle krążą w krwiobiegu polskiego pacjenta numer jeden. Cała piątka pacjentów, którzy otrzymali dzięki zbiórkom publicznym lek Kymriah uzyskała remisję, jest w domu i nie wymaga hospitalizacji od czasu wyjścia do domu" – zaznaczono w apelu.

Jak dodano, w analogicznym okresie rok wcześniej, z powodu braku możliwości zastosowania takiej terapii, piętnaścioro dzieci w podobnym stanie klinicznym straciło życie. Maksymalny koszt rocznego leczenia tych wszystkich dzieci w Polsce to zaledwie 20 mln złotych. W skali budżetu jest to znikoma cena za skuteczne ratowanie życia najmłodszych obywateli naszego kraju – argumentują senatorowie.

„Nie rozumiemy, dlaczego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w swojej negatywnej opinii wskazuje na brak badań randomizowanych w tej populacji chorych jako przyczynę odmowy. Jest oczywiste, że żadna komisja bioetyczna na terenie Unii Europejskiej nie wydałaby zgody na przeprowadzenie takiego badania skazując od razu grupę kontrolną na śmierć" – podkreślono w apelu.

„Mając na uwadze wagę problemu potwierdzoną na świecie i w Polsce skuteczność terapii CAR-T znikome obciążenie dla budżetu państwa oraz przede wszystkim dobro dzieci podlegających szczególnej ochronie konstytucyjnej, zwracamy się do pana premiera o pilną reakcję i pomoc w uratowaniu polskich dzieci chorujących na śmiertelną postać białaczki" – dodano.

Przeczytaj także: „AOTMiT negatywnie o refundacji CART-T u dzieci i młodzieży z ostrą białaczką limfoblastyczną”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe