Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Smog powoduje w późniejszym wieku nowotwory

Udostępnij:
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa, a w późniejszym wieku rozwiną choroby nowotworowe – oceniła alergolog prof. Ewa Czarnobilska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum UJ prof. Ewa Czarnobilska była wśród gości zaproszonych do środowej – 10 stycznia – dyskusji o smogu, zorganizowanej w Krakowie przez stowarzyszenie Lepszy Kraków. Przekonywała, że smog szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. W późniejszym wieku zapadają na choroby nowotworowe, jak rak płuc, pęcherza moczowego czy gruczołu sutkowego.

Przywołała wyniki prac prowadzonych przez jej zespół. Polegały one na zbadaniu zawartości metabolitu benzoapirenu (składnik smogu), substancji odpowiedzialnej za rozwój nowotworów, w moczu dorosłych mieszkańców Krakowa.

Okazało się, że stężenie benzoapirenu w moczu było wysokie, a dodatkowo wyższe u osób mieszkających w pobliżu głównych traktów komunikacyjnych (poniżej 300 m od głównych traktów komunikacyjnych).

Ekspertka zwróciła jednak uwagę, że przez ostatnie 10 lat w Krakowie zmniejszyła się liczba dzieci i młodzieży szkolnej z astmą oskrzelową – z 22 proc. do ok. 6 proc. Według lekarzy świadczy to o tym, że walka ze smogiem jest możliwa i przynosi efekty.

Alergolog stwierdziła też, że mieszkanie blisko głównych traktów komunikacyjnych prowadzi do rozwoju chorób alergicznych nawet u dzieci do tej pory zdrowych – co pokazały badania jej zespołu. Za kilka, kilkanaście lat – jak oceniła – skutki tego będą poważniejsze u takich dzieci.

Według przywołanych przez nią danych zanieczyszczone powietrze przyczynia się do rozwoju 9 proc. przypadków raka płuc. 15 proc. zgonów z powodu tego nowotworu jest związanych z zanieczyszczonym powietrzem.

Prof. Czarnobilska powiedziała również, że zna przypadki rodzin, które z powodu nawracających infekcji, chorób alergicznych, zmieniły miejsce zamieszkania, wyprowadziły się nad morze – tam się okazało, że dzieci nie miały już objawów astmy i nie wymagały leczenia.

Przeczytaj także: „To smog jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli. Pierwsza taka diagnoza lekarska w Polsce” i „Zaostrzenia POChP w dużej mierze związane z czystością powietrza”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.