Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepienia przeciwko HPV od września w szkołach

Udostępnij:

Minister zdrowia stwierdział, że chce, aby od września dzieci były szczepione w szkołach przeciwko HPV. Pomysł poparła minister edukacji Babara Nowacka, dodając jednak, że „będzie to logistyczne wyzwanie”.

  • Minister Izabela Leszczyna poinformowała, że pracuje nad procedurą, dzięki której dzieci będą mogły być szczepione przeciwko HPV bezpiecznie w szkołach
  • Barbara Nowacka podkreśliła, że powszechne szczepienia przeciwko HPV są ważne i potrzebne
  • Od 2 września 2023 r. istnieje w Polsce powszechny program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci od 9 do 18 lat

Rozmowy o wprowadzeniu powszechnych szczepień przeciwko HPV do szkół trwały od dawna.

– Chciałabym, aby od nowego roku szkolnego dzieci otrzymały szczepionki. Pracujemy nad procedurą. Wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic. Informujemy przedstawicieli do szkół – mówiła minister zdrowia. 

Polska jest jednym z niewielu cywilizowanych krajów, w których kobiety umierają na raka szyjki macicy
– Ministerstwo Zdrowia opracowuje dobre materiały. Szczepienie przeciw HPV jest szalenie ważne i szalenie potrzebne – odpowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka, zapytana o kampanię edukacyjną w szkołach na temat szczepień przeciw HPV, odpowiedziała:

– Polska jest naprawdę jednym z niewielu cywilizowanych krajów, gdzie kobiety umierają na raka szyjki macicy, a to nie musiałoby zaistnieć, gdyby chłopcy i dziewczęta w odpowiednim wieku byli szczepieni – podkreśliła Barbara Nowacka.

To są szczepienia, które ratują życie
Dopytywana o wypowiedź minister Leszczyny, zapowiadającej szczepienie dzieci od września w szkołach, szefowa MEN zaznaczyła, że, jest to skomplikowana operacja.

– Logistycznie to duże wyzwanie, ale pracujemy nad tym, by to się udało, bo po prostu to są szczepienia, które ratują życie – podkreśliła minister.

Infekcje HPV grożą rozwojem raka szyjki macicy
Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.

HPV odpowiada za niemal 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64–100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi.

W Polsce dzieci są szczepione przeciwko HPV bezpłatnie
Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. rozpoczęło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. Dla 12- i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil. Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9–11 lat i 14–17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna Cervarix.

Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.

Przeczytaj także: „Co dalej z ogólnopolskim programem szczepień przeciwko HPV?”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.