Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Torsten Haferlach: Sekwencjonowanie genomu jest przyszłością diagnostyki raka
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.04.2019
 
 
Czy sztuczna inteligencja i sekwencjonowanie całego genomu dostarczającego informacji na poziomie molekularnym o chorym zmienią standardy diagnostyki i leczenia nowotworów krwi? - Wszystko na to wskazuje - powiedział prof. Torsten Haferlach z Niemiec podczas konferencji "Praktyka Hematologiczna". Tym bardziej że już obecnie wykorzystuje się automatykę i robotykę do pozyskiwania potrzebnych klinicznie informacji.
Ostatnie 30 lat to ogromny postęp w dziedzinie wiedzy genetycznej i technik informacyjnych. Informację pozyskuje się o zmianach na poziomie chromosomów, ale już wkrótce możliwa stanie się wiedza o zmianach na poziomie RNA.

- Choć istnieje wiele technik molekularnych, nie każdą z nich można zastosować zawsze – wskazywał podczas wykładu o diagnostyce molekularnej ostrej białaczki szpikowej podczas konferencji "Praktyka Hematologiczna" prof. Torsten Haferlach z Niemiec. – Jednak to informacja na poziomie molekularnym zmienia ocenę rokowania chorego zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz jest coraz częściej niezbędna do zastosowania odpowiedniej terapii – podkreślał.

Już obecnie rozwój nauki pozwala na wykorzystywanie różnych paneli genetycznych charakterystycznych dla danej choroby w celu określenia specyfiki danego pacjenta. Sekwencjonowanie umożliwia analizę genomu 250 chorych jednocześnie dostarczając informacji potrzebnej klinicznie. Przyszłością jest analiza egzomów w czasie rzeczywistym dzięki sekwencjonowaniu całego genomu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe